Foto: Epic Drama

Tony Saint je sympatický spisovateľ, scenárista a aj tvorca televíznych seriálov, ktorý nám povedal viac o vzniku svojho nového projektu.

Pre mnohých z nás, obzvlášť tých, ktorý doslova zbožňujú filmy, seriály a všetko s nimi súvisiace, je filmové zákulisie čosi ako druhé Vianoce. Pohľad naň je tak euforický, že sa vyrovná pocitu dieťaťa, ktoré prvýkrát vkročilo do hračkárstva. A my sme vďaka televíznej stanici Epic Drama, mali možnosť nahliadnuť na proces vzniku seriálu.

Hovoríme o titule Das Boot, aspoň taký je názov titulu v originálnom znení a taktiež knižnej predlohy. Mali sme možnosť porozprávať sa s tvorcom, scenáristom a v neposlednej rade aj producentom tohto seriálu, Tonym Saintom. Tento sympatický muž z filmového biznisu sa neštítil odpovedať aj na naivnejšie otázky, a tak vďaka nemu vieme, koľko práce stojí za vznikom televízneho projektu, akým je práve Ponorka/Das Boot.

Nepopísaný kus papiera

Na otázku, či sa Tony cíti limitovaný pri písaní adaptácie, nám odpovedal nasledovne: „V čase, keď som sa do tohto projektu púšťal, čítal som iba knihu,“ spomína zarastený scenárista a spisovateľ. Neskôr si pozrel aj filmové spracovanie, ktoré uzrelo svetlo sveta na počiatku 80. rokov. Podľa jeho slov je kniha omnoho relevantnejšia a poskytuje viac detailov ako filmové spracovanie.

Epic Drama

Keď si ako laici predstavíme vznik seriálu, nevyzerá to vôbec náročne. Napíše sa scenár, vytvorí sa obsadenie a môže sa začať nakrúcať. Zostaňme však pri prvom bode. Scenár. Je to omnoho komplikovanejší proces, akoby sa mohol zdať. A to aj napriek tomu, že v tomto prípade mal jeho autor už predlohu v podobe knihy. Ak chce scenárista docieliť presvedčivý, no zároveň zábavný výsledok, prosté čítanie predlohy a jej prepisovanie, jednoducho nestačí.

Epic Drama

Originalita

Jedna z vecí, ktorú musíte spraviť, ak chcete spracovať projekt ako Ponorka pre medzinárodnú televíziu, je vedieť, čo zachovať a čo naopak vypustiť,“ hovorí Tony, pričom sa mu v očiach zračí chlapčenské nadšenie. „Všetci sme sa zhodli na tom, že chceme veci spraviť trošku inak. Film vyhral Oscara, ale my sme sa nechceli opakovať.“ A toto je skutočne kľúčové.

Ľudia a diváci často nestoja o prvoplánové remaky. A Tony s tímom producentom sa vydal správnou cestou. Než sa vôbec pustil do písania prvej scény či charakteristiky postavy, musel sa pustiť do prieskumu. „Čítal som ohromné množstvo ďalších kníh o ponorkách, sledoval som filmy o ponorkách,“ reaguje Tony, keď sme sa ho spýtali, čo všetko si vyžaduje byť presvedčivý s faktami a zároveň televízne zábavný.

Epic Drama

Inovácia a talent

Akonáhle sa Tony pustil do písania a dostal sa k bodu, ktorý sa mu javil známy, začal odznova. A to je aj výborná rada pre mladých, ašpirujúcich scenáristov a spisovateľov. Nemali by ste písať o tom, čo už bolo tisíckrát povedané, ale zvoliť trošku iný pohľad. A práve v tomto je Ponorka, ktorej prvé epizódy sme mali možnosť vidieť, majstrovským dielom.

Celý tento proces je veľmi náročný na opísanie, no kúzlo je v tom, neustále o svojom diele premýšľať. Kto tam bude? Aké sú hlavné postavy?“ Tony však ďalej ozrejmuje, že hlavné je mať nápady. Práca spisovateľa či scenáristu nie je pre každého. Tony priznáva, že aj preňho je proces písania tak trochu záhadou. Gro tvorivého písania tkvie v tom, že sa necháte príbehom voľne unášať a vložíte doňho kus seba samého.

Epic Drama

Dôležitý je divák

Netreba však zabúdať na to, že svoje dielo tvoríte pre niekoho. „Vždy rozmýšľam nad človekom, ktorý to bude pozerať. Ľudia sa chcú zabávať, chcú vidieť rôzne verzie známych udalostí. Zamyslel som aj nad tým, aké posolstvo nesie Ponorka. A nenesie žiadne. Chcem, aby sa ľudia bavili, aby boli šokovaní a aby si užívali to, čo píšem. Nechcem ľuďom vravieť, čo si majú myslieť.

Epic Drama

Tony tiež priznal, že má rád výzvy. Keďže sa Ponorka točí okolo nacistických vojakov, môže sa zdať veľmi ťažké mať pre takéto postavy pochopenie. A práve tu je spomínaná výzva. „Nechcel som venovať svoj príbeh vojne a nacistom, ale ľuďom.“ A presne o tom seriál je. O ľuďoch. Tento titul nám dáva možnosť vidieť, prečo sú títo ľudia takí, akí sú. A je skutočne osviežujúce vidieť seriál, ktoré nemeckých vojakov za čias druhej svetovej vojny nevykresľuje ako zloduchov a nacistov, ale ako obyčajných chlapcov, ktorí sa nechali zlákať Hitlerovou propagandou.

Seriál si už čoskoro budete môcť pozrieť aj vy. Na televíznom kanáli Epic Drama sa môžete tešiť na premiéru 26. novembra o 21:00.

Príbehy
0
Komentovať (0)