Foto: Alex Hogrefe

katka / / Série
Tieto domy vďaka svojej jedinečnosti patria k architektonickým skvostom.

Sú momenty, kedy chce mať každý z nás chvíľku pre seba. Odísť od všetkého stresu a zhonu každodenného života a so zavretými očami nasávať ticho prírody, ktoré nikto a nič nepreruší. Je to krásna predstava, no len málokto z nás niečo také môže zažiť aj po príchode domov, kde by vás nerušila susedova kosačka či smetiarske auto. Ak vás niečo také láka, máme pre vás dobrú správu – takéto domy skutočne existujú. Pozrite si výber tých najzaujímavejších, ktoré sú dokonale ukryté pred očami verejnosti.

Podzemný dom, Texas, USA

V hĺbke dvoch metrov nájdete všetko, čo potrebujete na plnohodnotný komfortný život a dokonca aj bazén vzadu na dvore. Celý projekt má pripomínať starodávne obydlia, aké si kedysi ľudia stavali v Severnej Amerike.

bcarc.com
bcarc.com

Bungalov pod borovicovými stromami, Britská Kolumbia, Kanada

Nezvyčajne naprojektovaný dom pokrytý machom úplne splýva s prostredím, akoby tam sám vyrástol.

patkau.ca
patkau.ca

Domy na streche nákupného centra, Zhuzhou, Čína

Takáto netradičná stavba sa nachádza v srdci 4-miliónového mesta, kde veľa voľného miesta nenájdete. Práve preto sú riešenia architektov často trochu netradičné. Keďže sú dokonalé ukryté pred zrakmi okoloidúcich, nevšimli si ich ani mnohí miestni obyvatelia.

chinajtzy.com
chinajtzy.com

Sídlo v kaňone, Utah, USA

Tento dom bol postavený ešte v roku 1986 manželmi, ktorí snívali o tichom a pokojnom mieste. Zaujímavé však je, že tu nájdete aj garáž a wifi a dom si dokonca môžete aj kúpiť.

utahcliffhouse.com
utahcliffhouse.com

Vila Vals, Vals, Švajčiarsko

Dôvodom pre postavenie podzemnej vily bol tamojší zákon. Úrady tam totiž zakazujú budovanie veľkých domov, ak zasiahnu alebo zmenia krajinu. Preto sa architekt rozhodol postaviť dom v jaskyni.

villavals.ch
villavals.ch

Dom na útese, Coquimbo, Čile

Tento zvláštny dom má dve podlažia, pričom jeden je pod zemou. Má všetko, čo by ste v prázdninovom dome chceli mať, vrátane nezabudnuteľného výhľadu.

izquierdolehmann.com
izquierdolehmann.com

Chata pri jazere, Hordaland, Nórsko

Hlavným cieľom projektu bolo úplné splynutie s prostredím a architekti robili, čo mohli, aby to docielili. Výsledkom je dom, ktorý ja tak nenápadný, že je problém ho vôbec nájsť.

snohetta.com
snohetta.com

Oáza v púšti, Kalifornia, USA

Tento zvláštny dom, ktorý pripomína kopu opadaného lístia, nájdete v kalifornskej púšti. Práve vďaka oblým tvarom však do prostredia úplne zapadá.

kendrickbangskellogg.com
kendrickbangskellogg.com

Zrkadlový hotel, Lapland, Švédsko

Na vonkajších stenách tejto budovy sú umiestnené zrkadlá spolu s infračervenou vrstvou, aby vtáky dokázali rozoznať, že ide o objekt. V prírode je však tento hotel úplne nenápadný a takmer by ste si ho nevšimli.

treehotel.se
treehotel.se

Penthouse v skale, Bejrút, Libanon

Pôvodne nikto nechcel veriť tomu, že realizácia takejto stavby je vôbec možná, predsa len ide o budovu zasadenú do skaly. Projekt však prilákal množstvo potencionálnych investorov a ozvala sa libanonská realitná spoločnosť, vďaka ktorej vznikla výnimočná stavba na kraji útesu vo výške asi 1600 metrov.

archdaily.com
archdaily.com

Pozri aj: 10 najfarebnejších miest z rôznych kútov sveta, ktoré vyzerajú, akoby ani neboli z tejto planéty

brightside.me
0
Komentovať (0)