Foto: HBO

HBO v kampani na nový seriál otvára diskusiu nad dezinformáciami

HBO v kampani na nový seriál Bez vedomia z obdobia nežnej revolúcie vstupuje do diskusie o dezinformáciách, a to prostredníctvom zmanipulovaného videa s prezidentom Milošom Zemanom.

Necelé dve minúty dlhé video vytvorila agentúra Symbio, produkčne ho zaštítil Symbiograf. Autorom samotného deep faku je Ctrl Shift Face známy z YouTube. Hlas bol vytvorený populárnym imitátorom Petrom Jablonským.

„Hlavné pre nás bolo, aby sme nevytvorili politicky angažovaný prejav. Hlavu štátu, ako najvyššieho politického predstaviteľa republiky, sme tak využili len pre demonštráciu technických možností manipulácie s informáciami,“ hovorí Michaela Pechanová, idea maker Symbio.

Video, v ktorom Zeman hlása, že je potrebné chrániť novinára, má za účel rozpútať diskusiu okolo dezinformácií a šírenia fake news. Kvôli rapídnemu technologickému vývoju je stále ťažšie rozoznať pravdu od lži. V rámci projektu vzniká aj dokumentárny formát, ktorý popisuje tvorbu deep fake videa.

Tenká hranica medzi „domnelou a skutočnou realitou“ je ústredným motívom samotného seriálu Bez vedomia. Rovnomenná hraná špionážna dráma sa odohráva v čase nežnej revolúcie, a to v roku 1989. Všetky časti budú mať premiéru na 30. výročie nežnej revolúcie, ktoré bude v nedeľu 17. novembra.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )