Odpadky na pláži

foto: Pixabay

Predstavte si, že by vám lekár oznámil, že vám ostávajú 4 mesiace života.

Čo by ste s tými zostávajúcimi mesiacmi urobili? Cestovali by ste, naučili by ste sa hrať na gitare, alebo by ste si užívali všetko zakázané, čo ste doteraz nestihli? Tento čas by zrejme každý využil ináč, istý veterán si však povedal, že pomôže prírode.

Zlé správy

Veterán John Beal bojoval vo Vietname a mal to šťastie, že prežil a mohol sa vrátiť domov k svojej rodine. Nebol však šťastný, trápili ho vážne zdravotné problémy. V priebehu prvého roka, ktorý strávil s rodinou v domovskom Washingtone, utrpel až tri infarkty. Trpelo nie len jeho srdce, ale aj myseľ. Vojna nie je prechádzka ružovou záhradou pre nikoho a John trpel posttraumatickou stresovou poruchou. Jedného dňa mu lekár oznámil, že mu ostávajú už len 4 mesiace života a najlepšie urobí, ak si nájde nejaké hobby.

Hamm Creek coming out of the pipe under Des Moines Memorial Dr (too much sediment!!)

Gepostet von Duwamish Infrastructure Restoration Training – DIRT Corps am Samstag, 12. März 2016

Inšpirácia

Beal si potreboval prečistiť hlavu, rozhodol sa preto, že sa vyberie na prechádzku k riečke Hamm. Popri tom, ako premýšľal, čo so zvyškom života, ktorý mu ešte ostáva, si všimol, aká je riečka znečistená. Voda v nej bola žltá, plná mŕtvych rýb a odpadkov. Okúpať by sa v nej nikto nechcel, inak hrozili nepríjemné zdravotné problémy. Práve táto znečistená riečka však Johnovi poslúžila ako inšpirácia. Pomyslel si, že vo Vietname sa podieľal na páchaní škôd, prečo by teda nemohol vykonať niečo dobré a zmysluplné skôr, ako opustí tento svet?

Prekonané očakávania

Začal tým, že z riečky odstránil všetky odpadky. Uvedomil si však, že to nestačí na to, aby sa do vody vrátil život, odstránil teda aj ďalšie prekážky, napríklad potrubia, ktoré tadiaľ šli. Aj keď bol občas veľmi unavený, nevzdával sa a po roku život v riečke doslova prekvitá. Ľudia mu vraveli, že to nedokáže, že nikdy nemôže vrátiť riečku do stavu, v akom bola kedysi. John Beal však predčil všetky očakávania a prekvapil nie len lekárov, ale celé svoje okolie. Riečka je totiž krajšia, než kedykoľvek predtým.

Foto: unsplash

John hovorí, že človek dokáže všetko, čo si len zaumieni, ak sa tomu venuje so skutočným záujmom a vášňou. Ak sa budete snažiť dostatočne dlho a odhodlane, môžete zmeniť svet. Beal napokon žil ďalších 27 rokov a obyvatelia žijúci v okolí riečky Hamm si jeho prácu naozaj vážia. Aj keď už John nežije, jeho úsilie nevyšlo nazmar a riečka slúži ako inšpirácia pre mnohých ešte aj dnes.

goodnewsnetwork
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy