http://www.travelandleisure.com/trip-ideas/adventure-travel/transatlantic-swim

Existuje viacero spôsobov, ako sa dostať cez Atlantický oceán. Môžete si kúpiť letenku a z pohodlného sedadla sledovať v malom okienku nekonečný oceán, alebo si kúpite lístok na výletnú loď a celé dni sa môžete opaľovať na palube a popíjať drinky. Ak však chcete ušetriť a náhodou tiež máte nadľudskú kondíciu, môžete si túto trasu pokojne preplávať.

Vytrvalostného plavca Bena Hoopera z Veľkej Británie delí od zapísania sa do histórie približne 3 200 kilometrov. Ak bude jeho štvormesačná plavba úspešná, zapíše sa do Guinnessovej knihy rekordov ako prvý človek, ktorý preplával Atlantický oceán.

Po viac ako 3 rokoch tréningu a 12 000 natrénovaných kilometroch sa Ben Hooper vydal na svoju rekordnú plavbu cez Atlantický oceán. Svoju plavbu začal iba nedávno, 13. novembra na pobreží Senegalu v západnej Afrike, a v marci roku 2017 by mal doplávať do mesta Natal, nachádzajúceho sa na severo-východnom pobreží Brazílie v Južnej Amerike.

https://www.youtube.com/watch?v=0ScJiu9Av2E&
youtube.com

Jeho aktuálnu polohu možno sledovať online

Okrem obrovského vyčerpania mu cestu sťažujú až 12 metrov vysoké vlny, jedovaté medúzy, odpadky, búrky, dehydratácia a samozrejme žraloky. Práve proti nim sa musí pravidelne natierať špeciálnou zapáchajúcou hmotou, ktorá by mala žraloky odpudiť. Okrem toho má v ušiach špeciálne sluchátka, ktoré mu umožňujú počúvať hudbu počas plávania, a tiež sledovacie zariadenie, vďaka ktorému môžete kedykoľvek zistiť Benovu aktuálnu polohu po kliknutí na tento odkaz.

http://www.timesunion.com/news/world/article/British-man-aims-to-swim-Atlantic-From-Senegal-10611466.php#photo-11801630
timesunion.com

Vyčerpávajúca cesta za slávou

Aby sa mu podarilo dodržať stanovený plán plavby, musí tento 38-ročný vytrvalostný plavec, ktorý je povolaním policajt, plávať bez prestávky 12 hodín denne, kvôli čomu musí denne prijať zhruba 12 000 kalórií, aby mal dostatok energie. Aktuálna pozícia plavca je sledovaná a zaznamenávaná aj posádkou lode, aby mohol po spánku na palube každé ráno pokračovať presne z toho istého miesta, kde v predchádzajúci deň skončil. Za zmienku stojí aj fakt, že keď mal Ben 5 rokov, takmer sa utopil v plaveckom bazéne. Od tej doby má k vode veľký rešpekt, no ako tiež sám dodáva, iba vo vode sa dokáže cítiť dokonale kľudný.

Na jeho ceste ho sprevádzajú 2 záchranné lode, ktorých posádku tvoria zdravotníci, fyzioterapeuti a oficiálny pozorovateľ, ktorý dohliada na dodržiavanie pravidiel pre udelenie svetového rekordu. Okrem svojho prvenstva získa za svoj počin odmenu 1,3 milión libier, ktorú celú venuje charite. Svojim činom chce tiež motivovať mladých ľudí k plávaniu.

Aj napriek všetkému má Ben najväčší strach z toho, že sklame svoju rodinu a fanúšikov. Všetci v redakcii mu preto držíme palce a veríme, že vám v marci 2017 budeme môcť priniesť správu o jeho úspešnom zapísaní sa do Guinnessovej knihy rekordov.

interez.sk (Erik Vlčák), bbc.comstartribune.com
Príbehy
0
Komentovať (0)