Môžeme sa ním inšpirovať. Island pripravuje zákon o úplnej rovnocennosti mužov a žien pri odmeňovaní

pixabay.com
Islandský parlament prerokúva návrh zákona, na základe ktorého budú musieť podniky preukázať, že svojim zamestnancom dávajú rovnocenný plat bez ohľadu na ich pohlavie.

Daná legislatíva zameraná na zotretie rozdielov v odmeňovaní mužov a žien bude v prípade schválenia prvou svojho druhu na svete.

Firmy nespĺňajúce túto požiadavku budú čeliť auditu a prípadnej pokute. Návrh zákona bol predložený v utorok, pričom ho podporila stredopravicová koaličná vláda, ako aj opozícia. Návrh bude predmetom viacerých rozpráv a ak ho parlament v Reykjavíku odobrí, do platnosti vstúpi v januári budúceho roka, oznámila dnes spravodajská stanica BBC.

Legislatíva sa bude týkať verejného i súkromného sektora a bude zakazovať akúkoľvek diskrimináciu nielen na základe pohlavia, ale aj rasy, vierovyznania, postihnutia, pracovného znevýhodnenia, veku a sexuálnej orientácie. Takmer polovicu osadenstva 63-členného islandského zákonodarného zboru – Althingu – tvoria v súčasnosti ženy.

Island skončil v hodnotení Svetového ekonomického fóra (WEF) v roku 2015 na prvom mieste, čo sa týka rovnosti platov medzi mužmi a ženami. Ďalšie tri priečky obsadili taktiež škandinávske krajiny – Nórsko, Fínsko a Švédsko. Ostrovná krajina už v roku 2012 prijala nezáväzné opatrenie na platové zrovnoprávnenie všetkých zamestnancov.

Pozri aj: Rozprávate sa so svojím psom alebo mačkou? Potom by ste mali o sebe vedieť toto

TASRShare on Facebook43
Zobraziť viac
Komentovať (0)