pixabay.com

branči / / News
Islandský parlament prerokúva návrh zákona, na základe ktorého budú musieť podniky preukázať, že svojim zamestnancom dávajú rovnocenný plat bez ohľadu na ich pohlavie.

Daná legislatíva zameraná na zotretie rozdielov v odmeňovaní mužov a žien bude v prípade schválenia prvou svojho druhu na svete.

Firmy nespĺňajúce túto požiadavku budú čeliť auditu a prípadnej pokute. Návrh zákona bol predložený v utorok, pričom ho podporila stredopravicová koaličná vláda, ako aj opozícia. Návrh bude predmetom viacerých rozpráv a ak ho parlament v Reykjavíku odobrí, do platnosti vstúpi v januári budúceho roka, oznámila dnes spravodajská stanica BBC.

Legislatíva sa bude týkať verejného i súkromného sektora a bude zakazovať akúkoľvek diskrimináciu nielen na základe pohlavia, ale aj rasy, vierovyznania, postihnutia, pracovného znevýhodnenia, veku a sexuálnej orientácie. Takmer polovicu osadenstva 63-členného islandského zákonodarného zboru – Althingu – tvoria v súčasnosti ženy.

Island skončil v hodnotení Svetového ekonomického fóra (WEF) v roku 2015 na prvom mieste, čo sa týka rovnosti platov medzi mužmi a ženami. Ďalšie tri priečky obsadili taktiež škandinávske krajiny – Nórsko, Fínsko a Švédsko. Ostrovná krajina už v roku 2012 prijala nezáväzné opatrenie na platové zrovnoprávnenie všetkých zamestnancov.

Pozri aj: Rozprávate sa so svojím psom alebo mačkou? Potom by ste mali o sebe vedieť toto

TASR
0
Komentovať (0)