Foto: Wikimedia (Boaworm)

Blížiaca erupcia by mohla byť natoľko toxická, že by dokázala smrteľne otráviť 200-tisíc ľudí.

Hlboko pod Islandom drieme „zlý prorok“. Tak sa prezýva sopka Katla, ktorá sa chystá na gigantickú erupciu. Tá by čoskoro mohla paralyzovať severnú Európu. Experti sa obávajú, že jej následky budú ďaleko horšie, ako tie, ktoré si v roku 2010 prichystala islandská sopka Eyjafjallajokull.

Tá uväznila v severnej Európe tisíce ľudí z celého sveta. Lety boli zrušené a cestujúci sa z krajín nemohli dostať od polovice apríla do polovice mája. Popolový oblak, ktorý sa od Islandu tiahol, bol zodpovedný za zrušenie viac než 100-tisíc letov. Tak veľké zrušenie letov sme nezaznamenali od druhej svetovej vojny. Sopka v tom čase spôsobila extrémny letecký kolaps a táto situácia sa môže v znásobenej podobe zopakovať.

V roku 1783 sa odohrala podobná Erupcia, len pár kilometrov severne od sopky Katla. Sopka v tom čase vyhladila pätinu islandského obyvateľstva a vytvorila z popolu mrak, ktorý zamedzil slnečný svit v severnej Európe na niekoľko mesiacov. V Británii zomrelo na následky ďalších 23-tisíc ľudí. Katla vybuchla naposledy pred 100 rokmi a už v tom čase vypustila do vzduchu päťnásobne viac popola ako Eyjafjallajokull v roku 2010.

Dancing with the Devil
Je zaujímavé, že v tom čase nikto na následky jej erupcie neumrel. Jedna z najväčších obáv geológov je, že sopka v súčasnosti predstavuje časovanú bombu. Jej erupcia bola totiž pravidelná a odohrávala sa každých 60 rokov. Teraz však nebola činná celé storočie. Ale prečo sa vlastne vedci obávajú? Hlboko v podzemí sa už započalo hrozivé dunenie a sopka v posledných týždňoch vypúšťa do atmosféry čoraz viac oxidu uhličitého.

Vik in Iceland, the Church on the hill

Katla započala svoju činnosť a jeseň je najrizikovejšie obdobie, kedy na Islande zúri najviac sopiek. Miestne úrady varujú, že keď sa erupcia započne, ľudia budú mať zhruba 15 minút času na to, aby sa dostali do bezpečia. Medzi nimi však strach nepanuje. Práve naopak. To čo sa ich zmáha je zvedavosť. Majiteľ hotela v blízkosti sopky prezradil, že sa na jej erupciu teší. „Možno to znie hlúpo, no pre nás je to bežná súčasť života. Nemáme strach.

dailymail.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)