foto: screen YouTube

Ľuboš Belko / / Film
Opäť sa vraciame k hororovému žánru.

Pokiaľ nás čítate pravidelne, určite ste sa už stretli s tvrdením, že ide o veľmi rozporuplný žáner. Problém je vo vo fanúšikovskej základni, ktorá by sa akoby z nejakého prapodivného pravidla delila na dva tábory. Jeden z nich fandí kinematografii vo všeobecnosti a druhý fandí len hororu. A preto koľkokrát dobrý hororový film či seriál je druhou komunitou ľudí opomenutý, pretože sa naň nepozerajú ako na komplexné dielo, ale iba ako na zdroj bezpečného adrenalínu.

Mnohé z rozporuplných titulov si pravdepodobne pokryjeme aj v dnešnom zozname, preto sa možno každý čitateľ nebude zhodovať s našim výberom. Práve preto je nutné poznamenať, že seriály neboli vyberané z hľadiska dobrých hororov, ale z hľadiska dobrých seriálov v hororovom žánri. Núdzu o typické prvky hororu však mať nebudete.

American Horror Story

American Horror Story je seriál, ktorý svoju cestu započal už v roku 2011. Odvtedy pod jeho záštitou vyšlo 7 sérií. Každá z nich sleduje iný fiktívny príbeh, väčšinou z tým istým obsadením. V seriáli sa už však objavili aj hviezdy ako Neil Patrick Harris či Lady Gaga a skutočne tu excelovali. Aj napriek tomu, že seriál má len 7 rokov, dnes už ide o akúsi klasiku, ktorú by ste zo zoznamu obľúbených seriálov rozhodne nemali vynechať.

Bates Motel

Bates Motel je prequelom k legendárnemu filmu Psycho, ktorý po prvýkrát nakrútil majster svojho oboru Alfred Hitchcock. Ten je dnes ikonou filmu ako takého spolu s režisérmi ako Kubrick či Tarkovsky. Seriál Bates Motel sleduje udalosti, ktoré sa udiali pred filmom a je skutočne zaujímavým obohatením televízneho sveta. Pokiaľ k seriálom inklinujete a máte radi kvalitnú filmárinu, zhliadnutím Bates Motel rozhodne nič nestratíte.

Penny Dreadful

Penny Dreadful sa odohráva vo Viktoriánskom Londýne a spája do jedného príbehu najobľúbenejšie hororové a literárne postavy minulých storočí. Nechýba medzi nimi Frankenstein, Dorian Grey, Drakula či sympatický a tajomný hlavný hrdina, ktorý vás vtiahne do deja hneď po prvej minúte. Ak toto pre vás neznie dostatočne pútavo, určite si užijete francúzsku modelku a herečku Evu Green, ktorá v seriáli podáva naozaj hviezdny výkon.

Ash vs Evil Dead

Ash vs Evil Dead je ďalším seriálom, ktorý naväzuje na úspešného filmového predchodcu. Tentokrát je reč o ikonickom filme Evil Dead z 80. rokov. Hlavnou postavou vo filme je mladý Ash, ktorého môžeme vidieť v tomto seriáli už v o čosi vyššom veku. Zaujímavý splatterový koncept, ktorý kombinuje žáner hororu a komédie vás rozhodne pobaví a možno vás po niektorých epizódach nenechá zaspať. Záleží len od toho, kde je vaša hranica strachu.

The Strain

The Strain alebo Agresívny vírus je scenáristickým dielom vizionárskeho režiséra Guillerma del Tora, ktorý pôvodne tento príbeh napísal ako knihu. Seriál je tak jej veľmi kvalitnou adaptáciou, ktorá sa začína pri podivnej situácii na letisku J. F. Kennedyho New Yorku a zaoberá sa upírskou tematikou. Pokiaľ vás nechytil za srdce trblietavý Edward v Súmraku a uprednostňujete čosi temnejšie, The Strain je tou pravou večernou zábavou pre vás.

Walking Dead

Walking vznikol na báze úspešnej komiksovej série. Za roky nakrúcania a vysielania si stihol vybudovať veľmi silné meno a našiel si extrémne množstvo fanúšikov. Ide o veľmi kultovú záležitosť, ktorá má aj svojich odporcov. Nie pre srandu sa však Walking Dead drží na popredných priečkach sledovanosti už od roku 2010. Seriál sa dočkal aj úspešného spin-offu s názvom Fear the Walking Dead, ktorý by ste si tiež nemali nechať ujsť.

Masters of Horror

Masters of Horror je seriál z roku 2005, ktorý sa dočkal hneď dvoch sérií. Nie, nejde o sarkazmus. V skutočnosti hovoríme o projekt niekoľkých najlepších hororových režisérov súčasnej doby. Nechýba medzi nimi John Carpenter, ktorý je autorom Halloweenu, Larry Cohen, Rob Schmidt či režisér prvého filmu o bábke menom Chucky, Tom Holland. Títo majstri boli požiadaní o filmové pretvorenie svojim najhorších nočných môr. Každá epizóda má jednu hodinu a je dielom jedného z menovaných či ďalších režisérov. V oboch sériách nájdete 13 epizód a rozhodne sa máte na čo tešiť.

iZombie

Seriál iZombie sleduje príbeh mladého dievčaťa, ktoré sa po párty zobudí ako Zombie. Aby sa mohla udržať pri zmysloch, musí konzumovať ľudské mozgy. Ako asistentka koronera nemá s ich prísunom problém, no po ich požití sa jej v hlave objavujú spomienky mŕtveho. A tak môže pomáhať detektívom vo vyšetrovaní. Tento seriál je podobne ako Walking Dead adaptáciou úspešného komiksu, a aj keď medzi podobnými žánrovkami veľmi nevyčnieva, rozhodne nejde o dielo, ktoré by nebolo pútavé.

American Gods

Práve pri seriáli American Gods sa stretávame snáď v najväčšej miere so zmieňovanou rozporuplnosťou hororu ako žánru. V tomto prípade však hovoríme o titule, ktorý ani ako horor nie je radený. Tento fantasy seriál s množstvom mysterióznych prvkov však má svoju ponurú a špecifickú atmosféru, ktorej po prvej epizóde neodoláte. Okrem veľmi kvalitného obsadenia je tento seriál výnimočný aj tým, že ide o televíznu adaptáciu knihy Neila Gaimana, ktorú on sám kvituje a práve preto by ste sa jej nemali vyhnúť ani vy.

True Blood

True Blood je majstrovské dielo. Seriál pochádza z pera perfektného, akadémiou oceňovaného scenáristu Alana Balla. Ten stojí aj za kultovým filmom Americká Krása, v ktorom si hlavnú úlohu zahral Kevin Spacey. Seriál True Blood je opäť projektom, ktorý sleduje svet upírov. Pokiaľ si vravíte, že takých je tu už viac než dosť, ste na omyle. True Blood k tejto téme totiž pristupuje veľmi netradične a odohráva sa v modernom svete, kde sa ľudia a upíri naučili žiť v jednej spoločnosti. V tomto svete upíri obhajujú svoje práva a syntetickú krv tu môžete zakúpiť v obchode či na čerpacej stanici. Nakrúcanie sa ukončilo v roku 2014, no pokiaľ ste o seriáli doposiaľ nepočuli, máte pred sebou krásnych 80 epizód, z ktorých každá dosahuje minimálne hodinovú stopáž. Práve vďaka Ballovi, ktorý sa podieľal na vzniku celého seriálu od počiatku až dokonca, si True Blood vyslúžil prvé miesto na našom zozname.

Pozri aj: Úplne vám popletú hlavu. Toto je 10 najlepších psychologických seriálov, ktoré jednoducho musíte vidieť

0
Komentovať (0)