Aj keď by sa mohlo zdať, že v kinách už nevidieť poriadny originálny námet, len samé pokračovania (sequely), prerábky (remaky) a reštarty (rebooty), pravdou je, že podobný trend viac-menej badať aj v televíznom prostredí.
Tvorcovia seriálov totiž pomerne často hľadajú námety aj v úspešných (a niekedy možno menej nápadných) filmových predlohách. Týchto 8 seriálov vzniklo práve vďaka inšpiráciám z filmov, resp. ide o ich priame pokračovania. Niektoré vás možno prekvapia.
Fargo
Jeden z najznámejších seriálových počinov súčasnosti, ktorý vznikol podľa rovnomenného filmu bratov Coenovcov (ocenený bol aj Oscarom), adaptoval do televíznej podoby spisovateľ a scenárista Noah Hawley.
Tak ako filmový originál, aj seriál sa točí okolo nového „skutočného“ zločinu a nevšedných postáv. Všetko je navyše – rovnako ako vo filme – popretkávané čiernym humorom, vraždami a povestnou „minnesotskou zdvorilosťou“, vďaka ktorej sa z filmu stala nadčasová klasika. Platí to aj o seriálovej podobe, ktorá sa dožila celkovo piatich sérií a 51 epizód.
Buffy, premožiteľka upírov (Buffy the Vampire Slayer)
Kto by to bol povedal, že aj zo zlého filmu je možné vytvoriť úspešný a oceňovaný televízny seriál… Toto sa stalo s námetom o stredoškoláčke Buffy, ktorá ako vyvolená mláti upírov a iné nadprirodzené bytosti hlava-nehlava.
Pôvodná filmová predloha, za ktorej scenárom stál uznávaný scenárista a režisér Joss Whedon, prepadla u divákov aj kritikov. Vznikla v roku 1992 a trvalo 5 rokov, kým námet prepracoval do seriálovej podoby, ktorá, prekvapivo, uspela. Dožila sa 7 sérií a dokonca aj spin-offu seriálu s názvom Angel. Mnohí dodnes seriálovú Buffy označujú za počin, ktorý je jedným z najdôležitejších popkultúrnych diel v televíznom svete.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- ktorý seriál nakrútený podľa filmovej predlohy u divákov prepadol;
- prečo Cobra Kai nie je pôvodným seriálom Netflixu;
- prečo je Snowpiecer lepší v seriálovej verzii;
- aké ďalšie seriály vznikli podľa filmov a vy ste o tom ani nemali potuchy.
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Zuzana a Juraj žijú 8 rokov v zahraničí, mali sobáš na pláži: Svadba v 5* hoteli na 4 noci nás vyšla 6 600 eur
Filippo je autobusár: Cestujúceho môžem odmietnuť prepraviť. Ľudia si neuvedomujú, že za zápchy nemôžem
Druhý pilier čakajú zmeny, štát na ľudí prichystal “pascu”. Podľa odborníka by sme sa nemali nechať oklamať
Expertka na pracovné vzťahy radí, ako si pýtať vyšší plat. Navštívili sme najkrajšiu slovenskú dolinu















Nahlásiť chybu v článku