Foto: MovieStillsDB

Vedeli ste to o nich?

Aj keď by sa mohlo zdať, že v kinách už nevidieť poriadny originálny námet, len samé pokračovania (sequely), prerábky (remaky) a reštarty (rebooty), pravdou je, že podobný trend viac-menej badať aj v televíznom prostredí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tvorcovia seriálov totiž pomerne často hľadajú námety aj v úspešných (a niekedy možno menej nápadných) filmových predlohách. Týchto 8 seriálov vzniklo práve vďaka inšpiráciám z filmov, resp. ide o ich priame pokračovania. Niektoré vás možno prekvapia.

Fargo

Jeden z najznámejších seriálových počinov súčasnosti, ktorý vznikol podľa rovnomenného filmu bratov Coenovcov (ocenený bol aj Oscarom), adaptoval do televíznej podoby spisovateľ a scenárista Noah Hawley.

Tak ako filmový originál, aj seriál sa točí okolo nového „skutočného“ zločinu a nevšedných postáv. Všetko je navyše – rovnako ako vo filme – popretkávané čiernym humorom, vraždami a povestnou „minnesotskou zdvorilosťou“, vďaka ktorej sa z filmu stala nadčasová klasika. Platí to aj o seriálovej podobe, ktorá sa dožila celkovo piatich sérií a 51 epizód.

Buffy, premožiteľka upírov (Buffy the Vampire Slayer)

Kto by to bol povedal, že aj zo zlého filmu je možné vytvoriť úspešný a oceňovaný televízny seriál… Toto sa stalo s námetom o stredoškoláčke Buffy, ktorá ako vyvolená mláti upírov a iné nadprirodzené bytosti hlava-nehlava.

Pôvodná filmová predloha, za ktorej scenárom stál uznávaný scenárista a režisér Joss Whedon, prepadla u divákov aj kritikov. Vznikla v roku 1992 a trvalo 5 rokov, kým námet prepracoval do seriálovej podoby, ktorá, prekvapivo, uspela. Dožila sa 7 sérií a dokonca aj spin-offu seriálu s názvom Angel. Mnohí dodnes seriálovú Buffy označujú za počin, ktorý je jedným z najdôležitejších popkultúrnych diel v televíznom svete.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články