Foto: SITA/AP Photo - Dmitry Serebryakov

Minimálna mzda by sa mala do roku 2030 zvýšiť z 19-tisíc rubľov mesačne (okolo 192 eur) na 35-tisíc rubľov (353 eur).

Rozsiahle sociálne opatrenia avizoval šéf Kremľa Vladimir Putin vo svojom štvrtkovom prejave o stave krajiny, s ktorým vystúpil pred poslancami oboch komôr ruského parlamentu dva týždne pred voľbami hlavy štátu. Informovala o tom agentúra DPA.

Putin oznámil nový program podpory rodín, zahŕňajúci sociálne hypotéky, vyššie daňové úľavy na deti a regionálne sociálne programy, ktoré budú financované z federálneho rozpočtu.

Putin sľubuje zlepšenie života

Minimálna mzda by sa mala do roku 2030 zvýšiť z 19-tisíc rubľov mesačne (okolo 192 eur) na 35-tisíc rubľov (353 eur).

Putin, ktorý je v Rusku ako prezident či predseda vlády pri moci už viac ako 24 rokov, priznal, že 13,5 milióna obyvateľov stále žije pod hranicou chudoby, a to najmä vo veľkých rodinách. Finančná situácia približne 30 percent veľkých rodín je podľa neho neistá, toto číslo by sa malo do roku 2030 znížiť na 12 percent.

Foto: SITA/AP Photo – Dmitry Serebryakov

Putin avizoval, že približne bilión rubľov sa má vynaložiť na modernizáciu systému zdravotnej starostlivosti. Ďalšie peniaze pôjdu na vybudovanie 350-tisíc nových športových zariadení. Tieto dve opatrenia majú zabezpečiť, aby sa priemerná dĺžka života v Rusku do roku 2030 zvýšila zo súčasných 73 na 78 rokov.

Putin oznámil i spustenie programu nazvaného Čas hrdinov od 1. marca, ktorý je určený pre veteránov a účastníkov takzvanej špeciálnej operácie, ako sa v Rusku oficiálne nazýva vojenská invázia na Ukrajinu. Tieto osoby budú môcť prioritne získať vzdelanie na popredných univerzitách. Už od roku 2022 platí v Rusku zákon, ktorý uľahčuje deťom veteránov vojny na Ukrajine prijatie na univerzity.

Prezidentské voľby v Rusku sa konajú od 15. do 17. marca, Putin v nich však nemá vážneho konkurenta.

Uložiť článok

Najnovšie články