Foto: TASR/AP

Dnešné zemetrasenie v Mexiku s magnitúdou 8,2 bolo najsilnejšie v krajine za posledných 100 rokov.  Vyhlásil to mexický prezident Enrique Peňa Nieto.

Prezident podľa agentúry AP potvrdil, že zemetrasenie si vyžiadalo najmenej päť mŕtvych, spôsobilo veľké škody a bezprostredne po ňom sa ocitol bez elektriny milión ľudí. Dodávky už boli obnovené pre 800.000 ľudí.

Nieto taktiež informoval, že v prvých dvoch hodinách po hlavnom otrase, ku ktorému došlo vo štvrtok o 23.49 h miestneho času (dnes o 06.49 h SELČ), bolo podľa mexických seizmológov zaznamenaných najmenej 62 dotrasov, pričom najsilnejší mal magnitúdu zrejme 7,2.

Americká geologická služba (USGS) predtým informovala, že zemetrasenie malo magnitúdu 8,1 a epicentrum otrasov sa nachádzalo pod morským dnom 165 kilometrov západne od mesta Tapachula ležiaceho na juhu Mexika v štáte Chiapas. Hypocentrum bolo v hĺbke 69,7 kilometra.

V štáte Tabasco zahynuli dve deti. Jedno z nich zavalila stena, ďalšie zomrelo v detskej nemocnici, keď po výpadku elektriny prestal fungovať respirátor pre dojčatá, uviedol guvernér Tabasca Arturo Núňez.

Ďalší traja ľudia zahynuli v štáte Chiapas, kde sa zrútilo alebo bolo poškodených množstvo domov, oznámil tamojší guvernér Manuel Velasco. Otrasy vystrašili aj obyvateľov v tisíc kilometrov vzdialenej mexickej metropole Mexiko. Ľudia tam v panike vybiehali z knísajúcich sa budov na ulicu, niektoré časti mesta zostali bez elektriny.

Varovanie pred vlnami cunami bolo vydané pre Americkú Samou, Cookove ostrovy, Ekvádor, Salvádor, Fidži, Francúzsku Polynéziu, Guatemalu, Kiribati, Samou, Tokelau, Tuvalu, Vanuatu a francúzske zámorské územie Wallis a Futuna.

Cunami, ktoré dosiahli výšku jeden meter nad úrovňou prílivu, boli zaznamenané v blízkosti prístavného mesta Salina Cruz v štáte Oaxaca. V blízkosti turistického strediska Huatulco sa vyskytli vlny vysoké približne 0,7 metra.

Hlavné mesto Mexika postihlo 19. septembra 1985 zemetrasenie s magnitúdou 8,1, ktoré si vyžiadalo viac ako 10.000 mŕtvych. Úrady odvtedy zaviedli prísnejšie stavebné predpisy a vyvinuli systém varovania pred zemetrasením využívajúci senzory umiestnené na pobreží. Mexiko sa nachádza v oblasti styku piatich tektonických dosiek, takže zemetrasenia sú tam veľmi časté.

Pozri aj: Nefungovali navigácie ani rádiá. Zem včera zasiahla najsilnejšia slnečná erupcia za poslednú dekádu

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články