erik / / Série
Tiež mávate závrať, keď sa pozeráte z okna na najvyššom poschodí Vášho činžiaku? Tak to budte radi, že nebývate v tom, ktorý má 104 poschodí.

Mrakodrapy prekonávajúce všetky výškové rekordy, obrovské letiská zabezpečujúce prepravu stoviek miliónov ľudí, kolosálne mosty preklenujúce väčšie vzdialenosti ako kedykoľvek predtým. Po celom svete vznikajú ohromujúce stavby, ktoré posúvajú hranice nemožného a prekonávajú všetky konštrukčné limity – či už veľkosťou, komplexnosťou alebo cenou. Toto je výber z tých najimpozantnejších stavieb, ktoré sa nedávno zapísali, alebo ešte len zapíšu do dejín staviteľstva veľkými písmenami.

Expanzia Panamského prieplavu, Panama

sacyr.com

Čas na výstavbu: 11 rokov
Cena: 5,25 miliardy dolárov

Panamský prieplav bol vybudovaný už v roku 1914. Od tej doby však lode riadne vyrástli a tak sa im musí prispôsobiť aj samotný prieplav. To je presne ten dôvod, prečo bol spustený projekt na vykopanie nového, 6 kilometrov dlhého kanálu a taktiež  na rozšírenie a prehĺbenie už existujúceho. Na celú túto stavbu sa minie 4,4 milióna kubických metrov betónu a dokončený by mal byť v roku 2016.

Hrádza Tri Rokliny, Čína

internationalrivers.org

Čas na výstavbu: 17 rokov
Cena: 25 – 180 miliárd dolárov

Priehrada 3 rokliny je najvýkonnejšou vodnou elektrárňou na svete. Tento obrovský projekt drží tiež niekoľko ďalších rekordov. Kvôli jej výstavbe muselo byť presídlených viac ako 1,2 milióna ľudí, zaplavených bolo 13 veľkomiest, 140 miest a 1350 dedín a celková dĺžka vodného rezervoára je viac ako 600 kilometrov. Hrádza má výšku 183 metrov, šírku 126 metrov a je dlhá impozantných 2335 metrov. Celý projekt však sprevádzala korupcia, negatívny vplyv na životné prostredie a porušovanie ľudských práv. Taktiež nieje známa ani presná cena tejto stavby. Oficiálna suma je 25 milárd dolárov, no skutočné odhady sa končia až pri sume 180 miliárd. Dokončená bola v roku 2006.

One World Trade Center, New York, USA

time.com

Trvanie výstavby: 7 rokov
Cena: 3,8 miliardy dolárov

Táto najvyššia budova západnej pologule a s výškou 541 metrov tiež šiesta najvyššia budova na svete a je hlavnou budovou znovu postaveného Svetového Obchodného Centra v New Yorku. Táto výška nieje náhodná – po prepočte na stopy dostaneme číslo 1774, čo je rok, kedy bola podpísaná Deklarácia Nezávislosti. Budova bola otvorená v roku 2014.

Visutý most Aizhai, Čína

http://www.highestbridges.com/wiki/index.php?title=Aizhai_Bridge
highestbridges.com

Trvanie výstavby: 6 rokov
Cena: 610 miliónov dolárov

S výškou viac ako 360 metrov nad údolím Dehang je siedmym najvyšším mostom na svete a s dĺžkou 1,17 kilometra je zasa 15. najdlhším visutým mostom na svete, pričom je ukotvený na vrcholoch dvoch protiľahlých hôr čím spája dva cestné tunely. O osvetlenie sa každú noc stará 1888 svetiel. Dokončený bol v roku 2012.

Al Maktoum International Airport, Dubai

http://www.e-architect.co.uk/dubai/al-maktoum-international-airport-dubai-world-central
e-architect.co.uk

Trvanie výstavby: 20 rokov
Cena: 82 miliárd dolárov

Žiadne iné letisko Vás nepripraví na veľkosť Medzinárodného letiska Al Maktoum v Dubaji, ktorého rozloha presahuje 21 kilometrov štvorcových a je budované tak, aby sa po ňom dokázalo v rovnaký čas pohybovať viac ako 200 veľkorozmerných lietadiel. Ročne by malo prepraviť viac ako 120 miliónov pasažierov a 200 tisíc ton nákladu. Bude hlavnou súčasťou Dubajského Svetového Centra, ktoré by malo byť dokončené v roku 2027 a spolu s už existujúcim Medzinárodným letiskom v Dubaji bude tvoriť komplex obklopený logistickými centrami, luxusnými golfovými rezortami, obchodnými a exhibičnými centrami s viac ako 3 miliónmi metrov štvorcových obchodných, obytných a hotelových zariadení.

Priemyselný komplex Jubail II, Saudská Arábia

https://www.thebig5hub.com/galleries/top-10-saudi-arabian-infrastructure-projects/
thebig5hub.com

Trvanie výstavby: 10 rokov
Cena: 11 miliárd dolárov

Po dokončení bude toto priemyselné centrum obsahovať viac ako 100 priemyselných budov, 800 tisíc metrov štvorcových veľké zariadenie na odsoľovanie morskej vody, vlastnú elektráreň, dva prístavy, kilomerte železníc, ciest, dialnic a ropnú rafinériu produkujúcu viac ako 350 tisíc barelov ropy denne. K tomu treba pripočítať tiež odstránenie kopcov, výstavbu tunelov, dialnic a potrubí s priemerom 5 metrov pre dodávanie vody na chladenie. Stane sa tak najväčším civilným strojárenským komplexom na svete s viac ako 20 tisíc pracovníkmi počas hlavnej sezóny. Celý projekt by mal byť dokončený v roku 2024.

Dubailand, Dubai

http://www.thethemeparkguy.com/park/dubailand/photos
thethemeparkguy.com

Trvanie výstavby: 17 rokov
Cena: 64 miliárd dolárov

Disney World by sa do tohto zábavného parku zmestil až trikrát. Na rozlohe 278 kilometrov štvorcových sa bude zábavný park Dubailand skladať zo šiestich obrovsnkých tematických zón. Zároveň sa tu bude nachádzať najväčší hotel na svete s 6500 izbami a aj najväčšie nákupné centrum o rozlohe takmer 930 tisíc metrov štvorcový. To ponesie názov Mall of Arabica a jeho súčasťou bude viac ako 1000 obchodov, strešné hotely, pobrežné reštaurácie, múzeá a planetárium. Celý komplex by mal byť dokončený v roku 2025.

Medzinárodná Vesmírna Stanica ISS, Vesmír

http://www.universetoday.com/118175/ammonia-leak-on-the-iss-forces-evacuation-of-us-side-crew-safe/
universetoday.com

Trvanie výstavby: 22 rokov
Cena: 1 trilión dolárov

Medzinárodná Vesmírna Stanica začala svoju cestu v roku 1998 kedy sa na jej výstavbe dohodlo 15 krajín a 5 vesmírnych agentúr. Odvtedy ju zo Zeme navštívilo už viac ako 138 expedícií s celkovým počtom viac ako 200 astronautov. Okolo Zeme krúži závratnou rýchlosťou 7,71 kilometrov za sekundu – pre lepšiu predstavu by jej pri takejto rýchlosti trvala cesta na Mesiac a späť iba jeden deň. Váži takmer 500 ton, pričom je v jej hmotnosti zahrnutých 12 kilometrov elektrických a dátových káblov, dve kúpeľne, posilňovňa a viac ako 3500 metrov štvorcových solárnych panelov (rozloha 8 basketbalových ihrísk). Slúži najmä ako výskumné a testovacie zariadenie, no do budúcna sa počíta aj s úlohou štartovacej a pristávacej stanice pre medziplanetárne lety. V roku 2010 sa konštrukčné náklady pohybovali na hranici 110 miliónov dolárov, no po do jej dokončení v roku 2020 by sa cena mohla vyšplhať až na závratný 1 trilión dolárov a ISS sa tak stane najdrahšou stavbou ktorá kedy bola postavená.

Južno-Severné vodné kanály, Čína

https://www.thethirdpole.net/2015/10/20/can-chinas-south-north-water-transfer-project-and-industry-co-exist/
thethirdpole.net

Trvanie výstavby: 48 rokov
Cena: viac ako 79 miliárd dolárov

Hoci poskytuje sever Číny domov pre viac ako 50 percent celkovej čínskej populácie, jeho vodné zásoby nepresahujú 20 percent. Na vyrovnanie tohto nepomeru sa začalo s výstavbou troch obrovských vodných kanálov (každý s dĺžkou viac ako 1000 kilometrov), ktoré budú na sever krajiny prevádzať vodu z troch najväčších čínskych riek na juhu. Po svojom dokončení v roku 2050 budú tieto kanály schopné ročne transportovať 44 miliárd metrov kubických vody. Pôvodné náklady na výstavbu sa odhladovali na 60 miliónov dolárov, no už v roku 2014 bola prekročená suma 79 miliónov dolárov a kedže cena neustále narastá, po dokončení by sa mohlo jednať o najdrahšiu pozemskú stavbu v histórií.

Skytree, Japonsko

http://www.tokyo-skytree.jp/en/
tokyo-skytree.jp

Trvanie výstavny: 4 roky
Cena: 1,8 miliardy dolárov

Najvyššia veža na svete (najvyššou budovou stále ostáva Burj Khalifa s výškou 829 metrov) sa nachádza v Tokiu a jej výška je úctyhodných 634 metrov. Nesie šesť obrovských televíznych antén a dve panoramatické výhľadné plošiny vo výškach 350 a a 450 metrov. Dokončená bola v roku 2012.

New Century Global Center, Čína

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2360182/Take-look-inside-worlds-biggest-building-Chinese-dome-houses-shopping-centre-Mediterranean-village-water-park--ice-skating-rink-multiple-hotels.html
dailymail.co.uk

Trvanie výstavby: 3 roky
Cena: táto informácia je verejnosti neznáma

S rozlohou viac ako 1,7 kilometra štvorcového je táto budova najväčšou na svete z hladiska rozlohy. Z hľadiska rozlohy je pri čísle 1,7 kilometra štvorcového New Century Global Center najväčšou samostatne stojacou budovou na svete. Táto obdivuhodná budova v sebe ukrýva viacero nákupných centier, hotelov, divadiel, snežnú zjazdovku, zábavný a dokonca aj vodný park. Dokončená bola v roku 2013.

Expanzia Londýnskeho metra, Anglicko

http://www.johnsiskandson.com/uk/expertise/civils/crossrail-london
johnsiskandson.com

Trvanie výstavby: 11 rokov
Cena: 23 miliárd dolárov

Prvé metro na svete v týchto chvíľach podlieha rekonštrukcií, počas ktorej bude k  existujúcej sieti pridaných 42 kilometrov nových tunelov spájajúcich 40 staníc, z toho 10 úplne nových. Práce začali v roku 2009, prvé dokončené trasy budú otvorené v roku 2018 a celá rekonštrukcia by mala skončiť v roku 2020.

Medzinárodné letisko Beijing Daxing, Čína

http://www.huffingtonpost.com/2015/05/01/beijing-worlds-biggest-airport-_n_7188682.html
huffingtonpost.com

Trvanie výstavby: 11 rokov
Cena: 13 miliárd dolárov
Na odľahčenie takmer úplne vyťaženého letiska Bejing Capital International Airport bola v roku 2014 spustená výstavba úplne nového letiska, ktoré bude tvoriť sedem ranvejí a najväčší letiskový terminál na svete s rozlohou viac ako 720 tisíc metrov štvorcových, ktorý zvládne prepravu 100 miliónov pasažierov ročne. Dokončenie je naplánované na rok 2025.

 

Kalifornská vysoko-rýchlostná železnica, Kalifornia, USA

http://www.businessinsider.com/californias-controversial-high-speed-rail-system-is-up-against-a-new-challenge-2016-1
businessinsider.com

Trvanie výstavby: 15 rokov
Cena: 70 miliárd dolárov

V roku 2015 sa začalo s výstavbou 1300 kilometrov dlhej vysoko rýchlostnej železnice, ktorá spojí mestá San Francisco a Los Angeles. Bude mať 24 staníc a vysoko rýchlostné elektrické vlaky sa po nej budú preháňať rýchlosťou až 320 kilometrov za hodinu. Dokončená by mala byť v roku 2030.

To, čo bolo pred 50 rokmi iba fantáziou či víziou, je dnes, vďaka technologickému pokroku, konečne realitou. Tieto projekty, či už dokončené alebo stále iba naplánované, posúvajú vpred nielen krajinu, v ktorej sa nachádzajú, ale aj celú našu civilizáciu. A preto si zaslúžia náš najväčší obdiv.
popularmechanics.comthebalance.com, interez.sk (Erik Vlčák)


Komentovať (0)