Foto: Unsplash

Žiadna strata súkromia ale nehrozí.

Spoločnosť Apple sa rozhodla pre ďalší mimoriadne kontroverzný krok. Fotografie svojich používateľov totiž budú pod neustálym drobnohľadom, či už na cloude alebo priamo v zariadení. Chcú tak zabrániť zneužívaniu detí, informuje CNN.

Technologický gigant to oznámil vo štvrtok s tým, že snímky od svojich používateľov bude pomocou automatizácie porovnávať so svojou databázou fotografií, na ktorých došlo k zneužívaniu maloletých. Chcú tak odhaliť podobné prípady. Jedným dychom však dodávajú, že používateľ sa nemusí báť absolútne žiadnej straty súkromia.

Strata súkromia nehrozí

Nikto totiž ich fotografie priamo pozerať nebude. Softvér ich premení na nuly a jednotky a len ich porovná s existujúcou databázou. Nikto iný ich nebude schopný rozoznať. Po nájdení podozrivej snímky budú následne kontaktované príslušné úrady. Apple týmto krokom len nasleduje Google či Facebook.

Foto: Unsplash

Niektorí právnici ale ohľadom nápadu vyjadrili svoje obavy. Ide podľa nich o zbytočné obťažovanie ľudí, ktorí navyše prídu o svoje súkromie. Apple by sa podľa nich malo tejto myšlienky vzdať a radšej napraviť svoju, už aj tak dosť pošramotenú povesť u zákazníkov.

Zatiaľ nie je presne jasné, podľa akého kľúča bude Apple fotografie skenovať. Zdôrazňuje však, že nie je žiadny dôvod na obavy a obyčajné fotografie detí vraj nebudú kontrolované. Celé to bude stáť a padať na ich databáze, ktorú ale nepoznáme a nevieme ako vyzerá. Súkromie a ochrana detí sa podľa ich vyjadrení nevylučujú. Skenovanie by sa malo začať po jednej z nasledujúcich softvérových aktualizácií.

0
Uložiť článok
Komentovať