Foto: Youtube (hertspolice)

Vodiči obľúbených elektrických automobilov značky Tesla, sa často cítia nad vecou.

Samozrejme nechceme všetkých majiteľov týchto vozidiel hádzať do jedného vreca, no arogancia tohto chlapa hovorí za všetko. Autá, ktoré vyrába spoločnosť Elona Muska, sú vybavené skvelou vychytávkou, s ktorej využitím to však netreba preháňať. Muž na tomto videu si zapol autopilota a namiesto toho, aby bol kedykoľvek pripravený prebrať kontrolu nad vozidlom, odpočíval na sedadle spolujazdca.

Tento 39-ročný Brit z Nottinghamu menom Bhavesh Patel  sa rozhodol, že počas jazdy na jednej z najfrekventovanejších lokálnych ciest, si trochu oddýchne. Opustil sedadlo vodiča svojej Tesly Model S a s najväčším pôžitkom sa vykvasil na sedadle hneď vedľa. Vodič bol v tej chvíli na diaľnici M1, jednej z najstarších a najznámejších anglických ciest, ktorá meria 311 kilometrov a o tom svedčí aj účasť na nej. V bežnom aute by nikoho samozrejme ani len nenapadlo opustiť sedadlo vodiča. Žijeme však v dobe plnej možností.

2013 Tesla Model S

Napriek tomu, že Tesla zvláda vďaka autopilotovi aj náročné podmienky na ceste, schopnosti umelej inteligencie netreba preceňovať, pretože sa dá na to ľahko doplatiť a nielen vlastným životom. Aj v prípade, že si vodič autopilota zapne, stále je povinný byť kedykoľvek pripravený prebrať kontrolu nad vozidlom. Patela sa však zjavne táto povinnosť netýka. Alebo si to aspoň do daného momentu myslel.

Vďaka množstvu senzorov, algoritmov a pozorovacích zariadení vás Tesla dokáže prepraviť z bodu A do bodu B. Neznamená to však, že máte čo i len najmenšie právo opustiť sedadlo vodiča a ohroziť tak ostatných účastníkov premávky, keďže autopilot je stále len stroj a môže kedykoľvek zlyhať. Patela však ľudia v okoloidúcom aute zachytili na video a ten už sa aj dočkal súdu. Je nutné podotknúť, že dopravné zákony v Británii sú veľmi prísne a snažil by sa ich obísť len hlupák, ktorý má chuť na stratu vodičského preukazu alebo pár hodín verejnoprospešných prác.

Patel polícii povedal, že to si je vedomý toho, že jeho čin bol hlúpy, no zároveň poukázal na to, že Tesla dokáže robiť úžasné veci a on bol len nešťastník, pretože sa nechal chytiť. Polícia mala na jeho čin samozrejme iný názor a označila jeho konanie ako nezodpovedné. To však našťastie neskončilo tragédiou i keď poľahky sa to stať mohlo. Našťastie však po dobu najbližších 18 mesiacov nebude Patel nikoho ohrozovať, a potom si zrejme dvakrát rozmyslí, či bude pripravený včas prebrať riadenie alebo nie.

Tesla Model S P85+

Patel taktiež dostal 100 hodín verejnoprospešných prác, 10 dní preškolenia a pokutu v hodnote v prepočte 2-tisíc eur. „Toto rozhodnutie môže slúžiť ako príklad pre ostatných vodičov, ktorí budú chcieť pristupovať nezodpovedne k vozidlám, vybaveným autopilotom,“ povedal strážnik Kirk Caldicutt, ktorý celý incident vyšetroval.

Pozri aj: Elon Musk priznal, že Tesla spravila pri výrobe veľký omyl. Šialený nápad nedopadol podľa ich predstáv

sciencealert.com
Príbehy
0
Komentovať (0)