Foto: Instagram (from_lagos)

Ľuboš Belko / / News
Aj keď na Slovensku je téma rasizmu skloňovaná pomerne často, nemôžeme ju označiť za tému číslo jeden.

V Spojených štátoch však hovoríme o veľkom probléme a je neuveriteľné, že aj napriek storočiu, v ktorom žijeme, stále pretrváva. Majiteľ reštaurácie Tunde Wey, ktorý žije v New Orleans, no pochádza z Nigérie, sa rozhodol zriadiť experiment, v ktorom si belosi zaplatia v jeho reštaurácii za jedlo viac ako černosi.

Samozrejme mu však nejde o zneužívanie rasizmu, systému či prejavov ľútosti a viny. Naopak, ide mu o preukázanie pravdy, keďže prieskum z roku 2013 dokázal, že priemerná belošská domácnosť v New Orleans má až o 54% vyšší príjem ako černošská. V Tundeho reštaurácii tak bieli ľudia dostanú účet s 18 dolárovou prirážkou. Jeho uhradenie samozrejme nie je povinné, no experiment ukázal, že až 78% belochov sa rozhodlo zaplatiť viac.

Ľudia si myslia, že keď sa na nich pozerám, tak ich súdim. Ak si nemôžu dovoliť zaplatiť vyšší účet, podajú mi vysvetlenie, prečo je to tak,“ hovorí Tunde, ktorého reštaurácia nesie názov Saartji. Tým čerpá inšpiráciu z mena juhoafričanky Saartji Baartman, ktorá bola zotročená a násilím dotiahnutá do Európy. Tu bola prezentovaná ako atrakcia kvôli svojim génom, spôsobujúcim, že jej postava mala výraznejšie krivky, než na aké boli miestni ľudia zvyknutí.

Saartji zomrela v otroctve vo veku 26 rokov, no jej príbeh poslúžil ako definícia rasizmu a obmedzovania ľudských práv, proti čomu sa Tunde snaží bojovať. Práve pozdvihnutím cien ukazuje, ako veľmi je rasizmus v krajine stále prítomný. Peniaze navyše, ktoré vyzbiera z prirážok poputujú k černošským rodinám v núdzi. Väčšina z nich je však príliš hrdá na to, aby sa k pomoci prihlásila, a tak Tunde zatiaľ pomáha len šiestim ľuďom.

Stretol som sa s tým, že aj černosi mi chceli zaplatiť viac, no odmietol som ich. Väčšina z nich sa mi však snažila vtlačiť peniaze so slovami, ja ich nepotrebujem, dajte ich niekomu komu sa zídu viac,“ dodáva na záver Tunde.

Pozri aj: Táto modelka zo Švédska zarába milióny vďaka svojim neuveriteľne dlhým nohám. Ich dĺžka vás ohromí

metro.co.uk
0
Komentovať (0)