Foto: Mediadrumworld.com

V netradičnej väznici v Bolívii si väzni vytvorili fungujúcu spoločnosť, ktorá pripomína skôr miniatúru štátu a nie väzenie.

Keď v dnešnej dobe myslíme na väzenie, prvé čo nám napadne, je obrovská budova s malým dvorom, ktorá je večne strážená a plná jednotvárnych ciel, mreží a kamier. Väzni v tejto netradičnej väznici v Bolívii si žijú život, ktorý vôbec nepripomína takéto zriadenie a práve to, že nemajú právo vykročiť mimo areál väzenia je zrejme jediná vec, ktorá odlišuje ich život od toho na slobode. Podarilo sa im, v rámci tohto väzenia, vytvoriť sociálne vrstvy, vlastnú vládu či ekonomiku a žijú tam často aj s celými svojimi rodinami.

Článok pokračuje pod videom ↓

Väznica San Pedro sa nachádza v meste La Paz na západe Bolívie, v nadmorskej výške približne 3 505 metrov. Je to najväčšia väznica v Bolívii, v ktorej žije až 2 400 väzňov, to je však jeden z tých nudnejších faktov o tejto väznici.

San Pedro

San Pedro je totižto porovnateľná skôr s autonómnou spoločnosťou než s väznicou. Táto väznica je chránená len zvonku a stráže majú jedinú úlohu, a to zabrániť, aby sa niekto dostal von. Vo vnútri však všetka moc patrí väzňom.

Samotný systém ubytovania trestancov pripomína skôr realitný trh. Väzni si pri nástupe na výkon trestu kupujú cely od „starostu väznice“ alebo cez jedného z „väzenských realitných maklérov“. Na základe toho, akú celu si môžu dovoliť, budú zaradení do určitej sekcie väznice, ktorá odzrkadľuje spoločenské vrstvy tak, ako je tomu aj na slobode.

Tieto vrstvy sú súčasťou funkčnej spoločnosti tejto väznice, ktorá obsahuje aj vládny systém s ôsmimi volenými zástupcami, každý pre jednu zo sekcií väznice. Okrem toho má každá sekcia aj svoju vlastnú radu.

San Pedro

Mnoho väzňov žije vo vnútri tejto väznice spolu so svojimi manželkami a deťmi. Žije tu približne 200 detí týchto trestancov.

Podľa toho, o aké miesto sa jedná, je pochopiteľné, že medzi väzňami sa nájdu aj násilníci a pedofili, ktorí sústavne ohrozujú život týchto detí. Takíto ľudia však vo vnútri tejto väznice nemajú šancu. Pravidlá kážu tak, že na základe čo i len pokusu o takýto čin, páchateľ bude bezpodmienečne potrestaný, často rovno utopením v malom bazéne v areáli San Pedro.

Čo sa týka ekonomických rozdielov medzi sekciami, v tej najchudobnejšej sekcii sú často aj 3 až 4 väzni v jednej cele. Na druhej strane, luxusná sekcia La Posta, je domovom politikov a drogových barónov. Cely v tejto sekcii majú vlastné toalety, kuchyňu či televízor. Cena za Celu v La Posta sa pohybuje okolo 800€ až 1 300€, čo je luxus, ktorý si málokto môže dovoliť.

Panoramio / Magdalena Hudranová

V San Pedre funguje aj vlastný ekonomický trh. Majú svojich obuvníkov, predavačov jedla, holičov, stolárov či kňazov. Dokonca tu aj vyrábajú vlastný kokaín, ktorý sa následne distribuuje len v rámci väznice a povráva sa, že je to jeden z tých najkvalitnejších v celej krajne. Okrem toho sa dá v rámci San Pedro zarobiť aj na alkohole a zároveň aj gambling je tu vskutku rozšírený, predovšetkým v podobe stávok na futbalové zápasy.

Od začiatku 90. rokov bolo možné, aby si turisti zaplatili vstup do San Pedro. Tento čin je pravdaže ilegálny, ale stráže sú ľahko podplatiteľné a správa o tom, že sa dá dostať dnu na prehliadku tejto väznice, sa rýchlo rozšírila. Od roku 2009 boli opatrenia proti turistom vstupujúcim do väznice posilnené, no ešte stále sa nechajú nahovoriť, aby kvôli veľmi slušnej sume spravili výnimku.

Pozri aj: Väzni jedli potkany či psy. 15 mrazivých faktov o ruskom Gulagu, o ktorých ste dodnes (možno) nevedeli

thevintagenews.com
Uložiť článok

Najnovšie články