foto: Alexander Chekmenev

erik / / Série
Ukrajinský fotograf zachytil emóciami nabité fotografie toho, ako sa bežní dedinskí ľudia vysporadúvajú s tragikomickou nezmyselnosťou situácie, v ktorej sa rozpadom Sovietskeho zväzu nechtiac ocitli.

Po kolapse Sovietskeho zväzu v 90. rokoch 20. storočia sa museli osamostatnené krajiny urýchlene vysporiadať s mnohými problémami. Jedným z nich bola aj absencia cestovných pasov, bez ktorých obyvatelia týchto krajín skrátka nemohli nikam vycestovať. Všetky sovietske cestovné pasy, ktoré dovtedy platili, stratili platnosť a každý občan si bezodkladne musel zaobstarať nový. Čo však s občanmi, ktorí kvôli veku či zdravotným problémom neboli schopní obchádzať úrady? Na Ukrajine sa s týmto problémom naozaj ťažkú hlavu nerobili. Výsledkom preto bolo nariadenie, ktorému sa svojou nezmyselnosťou len tak čosi nevyrovná. 

Pre urýchlenie procesu výmeny starých pasov za nové sa ukrajinská vláda rozhodla najať súkromných fotografov, ktorí boli vyslaní cesty po celej krajine. Rozkaz znel jasne – vyfotografovať každého človeka pred bielym plátnom, a to bez ohľadu na jeho vek či fyzickú kondíciu. Jedným z takýchto fotografov bol aj Alexander Chekmenev, ktorý dostal na starosť obyvateľov svojho rodného mesta Luhansk na juhovýchode krajiny.

Okrem oficiálnych fotografií, neskôr použitých počas samotnej cestovného pasu, však ako jediný fotograf zhotovoval aj vlastné zábery toho, čo sa dialo za scénou. Podarilo sa mu tak zvečniť vystrašené a zmätené tváre ľudí, ktorí často ani netušili, prečo si ich fotia. Iní, najmä tí bystrejší, sa naopak spolu s Alexandrom úprimne zasmiali nad nelogickosťou celého vládneho nariadenia, podľa ktorého bolo nevyhnutné vyhotoviť cestovné pasy aj pre ľudí, čo sa sotva pohli z postele.

Výsledkom jeho snaženia sú tak unikátne a po celom svete oceňované fotografie, poskytujúce autentické a emóciami nabité svedectvo o tom, ako ľudia prežívali toto chaotické obdobie. Tieto fotografie boli po prvý raz publikované vo fotoknihe s názvom „Passport“, ktorá okamžite zožala veľký úspech a dostala sa aj do užšieho výberu Arles Author book Awards 2017. My vám teraz ako prví na Slovensku prinášame jedinečnú príležitosť nahliadnuť do týchto vzácnych fotografií. S fotografom Alexandrom Chekemenevom sme boli v kontakte, a nápadom uverejniť fotografie u nás bol nadšený.

Pozri aj: V Československu experimentovala armáda s LSD v priamom prenose. Bizarné zábery ukazujú vojakov pod vplyvom drogy

0
Komentovať (0)