Foto: Wikimedia.org

Mnohých to môže prekvapiť, ale najdrahším mestom na svete je Luanda.

Angolská metropola predbehla v rebríčku Hongkong, New York, Moskvu i Tokio. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka, ktorý každý rok vydáva spoločnosť Mercer, ktorá pôsobí v oblasti ľudských zdrojov. Vydáva ho už 23 rokov.

Spoločnosť porovnáva 209 veľkých miest a ceny 200 položiek v dolároch. Sú v ňom napríklad ceny prenájmu bytu 3+1, taxislužby, texasiek, lístkov do kina, benzínu, pecňa chleba, litra vody či šálky kávy.

Počas portugalskej kolonizácie bola Angola úbohou krajinou, ktorú zbedačovala 40-ročná oslobodzovacia vojna. Nezávislosť získala krajina až v roku 1974, po páde fašistickej diktatúry v Portugalsku.

V Angole sa v súčasností ťaží okolo 1,8 milióna barelov ropy denne. V Luande po vyhlásení nezávislosti žilo sotva 500.000 obyvateľov. Teraz ich má metropola asi šesť miliónov.

Dopyt po všetkom veľmi rýchlo stúpol, ponuka s ním nestačila držať krok. To sa prejavilo na cenách. V idylických predmestiach mesačné nájomné bytu 3+1 stojí 13.000 USD (11.011 eur). V dôsledku obáv o bezpečnosť musia zahraničné ropné firmy platiť svojim zamestnancom najmenej dvoch ochrancov. Štandardom je aj auto so šoférom a kuchárka v domácnosti.

Deti študujú na súkromných školách so západnými učiteľmi. Školné dosahuje desiatky tisíc dolárov. Horibilné sú aj ceny potravín v supermarketoch. Ale do nich nechodia nakupovať domorodci. Zásobujú sa na miestnych trhoch, kam však nechodia belosi.

Pozri aj: Panmunjom: Jediné turistické miesto na svete, kde podpisujete zodpovednosť za svoju smrť

TASR

Najnovšie články