Foto: CC pxhere.com

/ 0 / katka
Koľko kontaktných šošoviek by ste si vedeli dať do očí? Táto žena sa asi stala rekordmankou.

Kontaktné šošovky sú riešením pre mnohých ľudí so zrakovým problémom, no ich najväčšou výhodou je to, že často ani neviete, že ich máte a pri športe vám nezavadzajú. No práve to, že o nich ani neviete, môže byť zrejme problém. Istej 67-ročnej žene totiž našli v očiach až 27 šošoviek.

Zvláštnu modrastú hmotu našli v oku pacientky, ktorá bola objednaná na operáciu šedého zákalu. Najprv našli prvých 17 šošoviek, no po bližšom preskúmaní objavili ďalších 10 v nemocnici Solihull vo Veľkej Británii. Očná lekárka Rupal Morjarial, ktorá pri vyšetrení bola, sa vyjadril: „Nikto z nás nič podobné som nikdy v živote nevidel.

wikimedia.org

Bola tak obrovská masa. Všetkých 17 šošoviek bolo zlepených do jednej veľkej. Boli sme veľmi prekvapení, že sito pacientka nevšimla, muselo jej to poriadne dráždiť oči,“ tvrdia lekári. Kvôli hroziacej endoftalmitíde – zápalu oka spôsobeného zanesením baktériami, museli posunúť aj operáciu šedého zákalu. Tým, že lekári nevedia, ako dlho mala šošovky v oku, počas operácie by mala okolo spojivky množstvo baktérií.

wikimedia.org

Pacientka nosila mesačné kontaktné šošovky po dobu 35 rokov, no na pravidelné kontroly nechodila. Ak by si čas našla, zrejme by sa to nedostalo až do takejto fázy. Problémom však je, že pri väčšom zápale mohla prísť o zrak úplne. Ak si teda nie ste istí, ako si správne vkladať a vyberať šošovky z očí, opýtajte sa svojho očného lekára, ktorý vám to vysvetlí najlepšie. A, samozrejme, nedávajte si do očí viac ako jednu šošovku naraz.

Pozri aj: Chcete byť zdraví a dožiť sa vysokého veku? Vedci prišli nato, ako často by ste mali mať sex, aby sa vám to splnilo

ladbible.com


Komentovať (0)