Reprofoto: Youtube (Ramstein)

Rammstein sa nevyhol ostrej kritike.

Po uvedení nového singlu Deutschland sa hardrocková kapela Rammstein nevyhla ostrej kritike. Tá prichádza aj zo strany židovskej komunity. Video, ktoré skladbu sprevádza a propaguje sa nevyhlo označeniam ako nevhodné či nechutné. V klipe je možné vidieť členov kapely, ktorí stoja na šibenici, oblečení ako väzni koncentračného tábora.

Rammstein sa ani v minulosti neobával kontroverzie a patrične to dokazoval provokáciou v mnohých smeroch. Od ich posledného albumu Liebe ist für alle da, ktorý bol vydaný v roku 2009, však už utieklo poriadne množstvo vody. Moderný svet sa snaží byť čoraz viac politicky korektný a tolerantný, no zdá sa, že kapela sa nerozhodla nasledovať trend slušnej spoločnosti.

Nevkusné a neprijateľné

Napriek tomu, že pravdepodobne nehovoríme o cielenom útoku na židovskú komunitu či obete nacistického režimu, vládny splnomocnenec Felix Klein pre otázky antisemitizmu vyhlásil, že skupina Rammstein prekročila únosnú mieru. Židovské organizácie dodávajú, že video je nevkusné a neprijateľné. Scéna, ktorá pohoršila verejnosť má zhruba 35 sekúnd z celkovej stopáže 9 minút tohto videa.

Hrozivé vizuály

Členovia kapely sú tu zahalený v pruhovaných mundúroch, ktoré pochopiteľne evokujú oblečenie židovských väzňov. Vo videu môžeme vidieť viacero momentov z nemeckej histórie, ktoré sú doprevádzané piesňou s názvom „Deutschland,“ teda „Nemecko“. Aby toho nebolo malo, videosekvencia sa končí slovom „Deutschland“ vysádzanom v staronemeckom type písma. Teda v takom, ktoré si privlastňuje aj neonacistická komunita.

Wikimedia (cgo2)

Členovia skupiny ani jej hudobné vydavateľstvo sa k záležitosti nevyjadrili. Keďže ide len o inštrumentálnu ukážku ešte nezverejnenej piesne, nie je známe, ako sa jej text viaže s prezentovaným vizuálom. Na odsudzovanie kapely a jej umeleckého zámeru je tak ešte priskoro, no pobúrenie zo strany židovskej komunity je celkom pochopiteľné. Spájanie kapely s antisemitizmom jej imidž rozhodne nevylepší. Naskytá sa tak otázka či je toto skutočne comeback, aký si kapela po desiatich rokoch predstavovala.

TASR
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )