Od jeho prvého debutu ubehlo už viac ako 20 rokov, kedy sa objavil na albume známeho rapera Jeru the Damaja. Neskôr to bol však...

Od jeho prvého debutu ubehlo už viac ako 20 rokov, kedy sa objavil na albume známeho rapera Jeru the Damaja. Neskôr to bol však on, komu hosťovali na albume „Body of the Life Force“ známe mená, ako napr. členovia Wu-Tang Clan (GZA či Masta Killa), legendy ako Guru, M.O.P., Royce da 5’9, Gentleman, či Ky-Mani Marley. Ako člen „Gang Starr Foundation“ taktiež spolupracuje s hip-hopovou ikonou, producentom DJom Premierom.

Kultový newyorský raper AFU-RA má k nám však znovu namierené a v krátkom rozhovore sme sa s ním porozprávali nielen o tom, ako vníma Slovensko, ale aj o tom, čo všetko od neho môžeme v najbližšom čase čakať.

AFU-RA 08

Ako sa ti páči Slovensko a čo hovoríš na slovenských fanúšikov, keďže si už mal možnosť odohrať tu pár koncertov? 

Slovensko je super a čas, ktorý som tu strávil, bol vždy príjemný, fanúšikovia sú skvelí, náruživí, vždy je na nich vidieť veľa nadšenia.

Za svoju kariéru si toho už určite precestoval nesmierne veľa. Kde sa ti hráva najlepšie?

Všeobecne rád vystupujem tam, kde je záujem o undergroundovú hudbu a kde je potrebná.

 Každý, kto ťa pozná, musí poznať hlášku „watch out“. Ako si sa k nej dostal?

Waaaatttcchh ooouuuttt! Ono to vzniklo niekedy pri zvukovej skúške, iba som si užíval momentálnu chvíľu a dáko to so mnou zostalo.

[youtube dMVVie9uX8I 720 410]

Nedávno si sa zúčastnil reggae festivalu Uprising a tiež sú známe tvoje spolupráce s reggae umelcami. Aký máš vzťah k tejto hudbe?

Môj otec je z Grenady a strávil istý čas v Trinidade. Zdá sa, že mám túto oblasť ostrovov v krvi, ale úprimne, môj najobľúbenejší interpret je Bob Marley.

Ako to vyzerá s GangStarr Foundation? Si s týmito ľudmi v kontakte? Spolupracujete ešte spolu?

Jasné, ja a Jeru a Big Shug máme nový singel, ktorý pôjde von tento rok, volá sa „3 Masters“. S ostatnými členmi nemáme až tak blízko k sebe, ale ak niekto z nás potrebuje toho druhého, vždy sme si k dispozícii.

Pracuješ na nejakých nových veciach? Môžme sa tešiť na nový album?

Momentálne pracujem na novom albume, prvý singel sa nazýva „Attached“ a bude aj video, na ktoré sa môžete tešiť. Album sa nazýva „Master chef“ v spolupráci s Price, Jeru, Big Shug, Rustee Juxx a Sizzlom. Produkcia majú na starosti Pf Cuttin USA, Notiks Korea, Doe Diggla DE a iní.

AFU-RA 04Často v tvojich textoch zaznieva pojem „underground hip hop“. Ako vnímaš mainstreamový hip hop? Je podľa teba „underground“ úprimnejší?

Undergorund je termín odkazujúci na hudbu vychádzajúcu z duše komunity, ktorá potrebuje pozdvihnutie a je podporovaná ľuďmi, ktorí chcú zo svojich komunít odstrániť negatíva. Komerčnú hudbu tvoria ľudia mentálne slepí, ktorí sú ovcami negatívnych síl kontrolujúcich svet.

Sleduješ nové veci na scéne? Páči sa ti nový sound hip-hopu, alebo si skôr klasik?

Keď sa rozprávame o hudbe, mám rád to, čo je dobré a čo má čo poskytnúť celému svetu po pozitívnej stránke. Mám skôr rád klasický materiál, či už nový alebo starý…

Poznáš nejakých slovenských alebo českých raperov?

Viem o viacerých slovenských aj českých raperoch, ale nepoznám ich mená. Niektorí sú dobrí, iní zas nie.

Dready alebo číro?

Obe mám rád, obe reprezentujú revolúciu.

Čo by si odkázal slovenským fans?

Toto je pre všetkých mojich ľudí na Slovensku: neprestávajte bojovať za zmenu sveta, stále buďte svojím skutočným ja, sami sebou, učte našich priateľov a blízkych ľudí, že ľudia sú všetci takí istí a historicky pochádzame z tej istej kreatívnej podstaty.

AFU-RA posiela aj videopozvánku pred jeho koncertom, ktorý bude 26. decembra v Starej Ľubovni.

[youtube JxlCF3CUFpk 720 410]

Viac info nájdeš na Facebooku.