wikimedia

To, za čím ropní magnáti cestujú na blízky východ, by našli aj u nás. Vedeli ste, že Slovensko má svoje vlastné zásoby čierneho zlata?

Kysuce sú svojou krásou a snehom známe po celom Slovensku, no len málokto vie, že ako jediné v strednej Európe sa môžu pochváliť geologickou raritou. Ojedinelý európsky unikát v podobe Korňanského ropného prameňa nájdete na úpätí Beskýd v obci Korňa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ide o prirodzené povrchové vyvieranie ľahkej ropy s občasnými výronmi metánu, ktorý sa sám zapaľuje. Napohľad malé ropné jazierko s priemerom do dvoch metrov je jediné na Slovensku, ktoré sa zachovalo. V roku 1984 ho vyhlásili za prírodnú pamiatku. V minulosti však túto vysokokvalitnú ropu miestni obyvatelia používali na kúrenie, svietenie a mazanie, píše portál regionkysuce.sk.

 

Príspevok, ktorý zdieľa @diu4_ka,

maps.google.sk

Ak by ste však chceli na prameni zbohatnúť, zrejme by sa vám to nepodarilo. Jeho okolie bolo už v minulosti vŕtané. Prvý z piatich vrtov začal v roku 1900, posledný v rokoch 1929-1933 do hĺbky takmer jedného kilometra. Nádej však umiera posledná, a tak tri roky pred oslavou milénia sa neďaleko uskutočnil prieskumný vrt, ktorý skončil v hĺbke 130 metrov. Odborníci sa jednoznačne zhodli, že ropy je málo a ťažba by sa neoplatila. Ropnou veľmocou sa teda nestaneme, no z jazierka sa stala turistická atrakcia regiónu.

 

Pozri aj: Unikátny prameň v slovenskej obci Číž: Z jej útrob vyviera jódová voda

interez.sk (katka), regionkysuce.sk
Uložiť článok

Najnovšie články