Foto: Pexels.com, Pixabay.com

Komplikovaná téma s kontroverznými závermi.

Nová štúdia našla negatívne spojenie medzi vierou a inteligenciou. Vedci z Veľkej Británie a Holandska naznačujú, že náboženstvo môže byť inštinktom, a práve odmietnutie inštinktov, schopnosť povzniesť sa nad nimi je správanie, ktoré sa spája s vyššou inteligenciou. Vo svojej práci považujú náboženstvo za jeden z takýchto inštinktov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Štúdia bola zameraná na spojenie medzi inštinktom a inteligenciou. Konkrétne sa sústredila na inštinkt a stres, pretože ľudia majú tendenciu byť oveľa inštinktívnejší a oveľa menej racionálni počas ťažkých životných období. Problémom je často to, že inštinktívne správanie je niekedy veľmi kontraproduktívne.

Foto: Pexels.com
 Samozrejme, závery tejto štúdie nemôžu byť aplikovateľné na každého človeka. Tak, ako je na svete mnoho inteligentných veriacich je aj veľa hlúpych ateistov. Vo všeobecnosti ide najmä o to, že človek by mal všetko čomu verí spochybňovať a snažiť sa všetko lepšie pochopiť. Neveriť veciam iba preto, že sú dané. Aj keď takéto myšlienky vylučujú mnohí (najmä ortodoxní) veriaci.
Pozri aj: Zomrel autor kontroverznej pizze Hawai, ktorá rozpútala búrlivé reakcie. Prečítajte si príbeh jej vzniku
iflscience.com

Najnovšie články