Foto: instagram.com (ostrymnozomfilm)/wikimedia.org(CoolKoon)

V roku 2005 bol v Bratislave na Tyršovom nábreží zavraždený študent menom Daniel Tupý. Jeho vražda však dodnes ostala nevyriešená.

Daniela Tupého údajne zavraždili neonacisti. O okolnostiach tohto incidentu sa neustále špekuluje, pretože samotný prípad nebol dodnes uzavretý. Opäť sa však vráti do povedomia a to vo forme celovečerného filmu. Nepôjde o prvý kultúrny počin vytvorený na jeho poctu. Pôjde však o film založený na skutočných udalostiach, ktorý by nám mohol vykresliť mnoho nejasností. Len krátko dní po jeho smrti mu bolo venované predstavenie Vlasy v bratislavskom divadle Nová Scéna.

Pripravovaný film bude režíjnym debutom Teodora Kuhna, ktorý sa pred pár dňami pustil do jeho natáčania. Film nesie pracovný názov Ostrým Nožom a podľa tvorcov by mal zaujať aj mladšiu generáciu. Aj napriek tomu, že pôjde o prvý Kuhnov celovečerný film nejde o alternatívnu záležitosť. Vo filme si hlavnú postavu, otca zavraždeného študenta, zahrá Roman Luknár. Mimo iného uvidíme aj Elu Lehotskú a samotného Daniela stvárni David Hartl, ktorého si môžete pamätať z filmu Únos.

TREND.sk uvádza, že film má vzniknúť s rozpočtom 512 tisíc eur a podporený bol Audiovizuálnym fondom a českým Státním fondom kinematografie. „Inšpiráciou pre film je prípad, keď skupina delikventov zavraždila mladého chlapca. Polícia začala hon na páchateľov, no čoskoro záujem o prípad vyhasol, informácií ubúdalo a obžalovaných oslobodili. Chcem otvoriť túto boľavú ranu, jednu z najpálčivejších v dejinách moderného Slovenska,“ hovorí podľa portálu TREND mladý režisér, Teodor Kuhn.

Kontrola záberu ••• #ostrymnozom #director #actor #actorslife #set #film #movie #filmcrew #cinematography #scene

A post shared by Ostrým nožom (@ostrymnozomfilm) on

Premiéry sa máme dočkať v priebehu roka 2018. Nielen vzhľadom ku kontroverznej téme sa máme na čo tešiť. Slovenská kinematografia je v posledných rokoch na vzostupe. To, čo započal film Jakuba Kronera s názvom Lóve, príjemne pokračuje ďalšími titulmi akými boli Kandidát, Cooltúra či Únos. Veríme, že Ostrým Nožom nebude v oblasti kvality a úspechu výnimkou. A keďže sa kontroverzností obávajú Slováci čoraz menej, je možno teraz ten správny opäť vytiahnuť túto tému pod svetlá reflektorov. Či už tých na premiére, alebo vo vyšetrovacej miestnosti.

Pozri aj: Mečiar dostane vlastný film. Na plátna kín sa dostane dokument, ktorý bude pokračovať v stopách filmu Únos

medialne.etrend.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)