Ilustračné Foto: NASA (Caltech)

Ide o najvyšší počet planét v jednej slnečnej sústave, aký sa ľudstvu doposiaľ podarilo vypátrať.

Vďaka umelej inteligencii od Googlu, ktorá spolupracuje s národným úradom pre letectvo a vesmír, sa podarilo NASA vypátrať slnečnú sústavu s rovnakým počtom planét ako má tá naša. Sústava sa nazýva Kepler-90 podľa jej hviezdy, ktorá je podobná nášmu slnku, a je vzdialená od Zeme 2 545 svetelných rokov. Doteraz sme vedeli o siedmych planétach v tejto sústave, no vďaka technike, ktorú poskytuje umelá inteligencia sa zistilo, že ich je osem. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Hviezdny systém Kepler-90 je ako zmenšená verzia našej slnečnej sústavy,“ povedal Andrew Vanderburg z Univerzity v Austine, jeden z vedcov, ktorý stojí za týmto objavom. „Bližšie k hviezde podobnej slnku sa nachádzajú menšie planéty, zatiaľ čo tie veľké sú na okraji. Všetko je však v menšej mierke a viac skrčené do seba.„Keplerova družica pátra po planétach podobných Zemi už od roku 2009, doteraz však nebola schopná poskytnúť všetky dostupné informácie.

Porovnanie sústavy Kepler-90 a našej slnečnej sústavy

NASA (Caltech)

Vďaka tranzitnej metóde detekcie exoplanét je však teraz táto družica schopná zachytiť aj to k čomu sme zatiaľ nemali prístup. Tranzitná metóda dokáže identifikovať planétu na základe záblesku svetla, ktorá sa vytvorí keď planéta prejde popred teleso, ktoré obieha. V našom prípade je týmto telesom Slnko. V niektorých prípadoch síce nie je možné určiť azda ide o skutočnú planétu, keďže podobný záblesk svetla môže spôsobiť aj letiaca kométa. Vďaka Googlu a jeho umelej inteligencii sa však dajú tieto nálezy selektovať omnoho efektívnejšie.

Porovnanie rozostupu planét v sústave Kepler-90 a v slnečnej sústave

Wikimedia Commons

Vo vesmíre sú  úžasné objekty, ktoré len čakajú na to kedy ich objavíme. Potrebovali sme len správny nástroj alebo technológiu, aby sa k nim Keplerova družica mohla dostať. Teraz sa to podarilo a je to presne tak ako sme očakávali,“ povedal Paul Hertz, riaditeľ odboru astrofyziky v NASA. V hviezdnej sústave Kepler-90 sa nachádza planéta s názvom Kepler-90i, ktorá svoju hviezdu obehne raz za 14,4 pozemského dňa. Je podobnej veľkosti i vzdialenosti od hviezdy, ako Zem no jej povrch by mal byť skalnatý a horúci.

Umelá inteligencia, ktorá bola využitá pri tomto objave utŕžila viacero úspechov. Medzi nimi je aj planetárny systém Kepler-80, ktorý sa nachádza 1 100 svetelných rokov od Zeme. Nachádza sa tu planéta s názvom Kepler-80g a má veľkosť podobnú našej Zemi. Tiež sa nachádza v rovnakom poradí ako naša Zem či planéta Kepler-90i. „Táto technológia uľahčuje vedcom veľa roboty, keďže dokáže utŕžiť také objavy, ktoré by boli nad ľudské sily,“ povedal Christopher Shallue vedec z Googlu, ktorý bol do tejto misie tiež zahrnutý.

Pozri aj: Môže ísť o mimozemskú vesmírnu loď. Vedci so záujmom skúmajú objekt nezvyčajného tvaru, ktorý preletel okolo Zeme

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články