Foto:: Facebook (čo-pele)

brooklynskyfrajer / / Lokál
Už budúcu sobotu, 30. septembra, sa môžete tešiť na každoročnú snowboardovú akciu, Čo-Pele Snowboard Jib Session, ktorá sa uskutoční pred banskobystrickou Europou.

Ide o akciu, na ktorej sa každoročne zúčastní veľké množstvo snowboardistov, skejterov a bežných fanúšikov či už v publiku, alebo priamo na rampách. Tu by ale bolo dobré objasniť, čo sa tu v skutočnosti deje. Jibbing je akýsi podžáner freestyle snowboardingu. Jeho podstatou je prekonávanie prekážok, ktoré sú z iného materiálu než sneh. Samozrejme, lokalita sa netýka len snowparku. Najtypickejším prejavom jibbingu je slide, teda jazda po zábradlí alebo špeciálne postavenej prekážke.

A práve toho môžete byť svedkami už túto sobotu v areáli nákupného centra Europa v Banskej Bystrici. Vyspovedali sme jedného z organizátorov akcie Čo-Pele, ktorým je Samuel Hudec. Prezradil nám trošku z histórie a aj na čo sa môžeme tešiť. „Sme banda snowboardistov z Donovalov, viac-menej z celého regiónu. Nie sme len Bystričania. Raz ročne sa zaoberáme organizáciou snowboradového eventu, ktorý vznikol úplne spontánne.“ Na tomto podujatí sa chalani snažia prezentovať aj iný prejav športu, než je ten tradičný, teda futbal, hokej či cyklistika.

čo-pele

Spontánne rozhodnutie jednoducho znamenalo vytvoriť akciu, ktorá naláka ľudí a bude sa konať v duchu snowboardovej subkultúry. „Keď porovnám prvú akciu s tou poslednou alebo tou, čo sa chystá, je to obrovský rozdiel. Či už v organizácii, alebo ako to pôsobí vizuálne,“ hovorí Samo. Takáto akcia je u nás na Slovensku stále niečím, čo môžeme pokladať za špecifické. Ale Slovensko v skutočnosti nie je až taká malá a nenápadná krajina.

čo-pele

Asi nikdy nezabudneme, keď na našu akciu prijal pozvanie poľský snowboardista Gniazdo. V tom čase bol pre nás akýsi poloboh. Bolo úžasné pozerať sa naňho, bolo vidieť, že je to profík. Ukázal nám rôzne variácie trikov. Je to jednoducho ikona európskeho snowboardingu.

Akcia Čo-pele sa dlhé roky konala vo Zvolene. Z organizačných dôvodov však bola presunutá do Banskej Bystrice. Bolo tomu tak už počas minulého ročníka. V Banskej Bystrici je totiž o čosi viac možností. „Je tu možnosť rozvíjať akciu ďalej. Po akcií nasleduje aj after party v Rock Club Tartaros.“ Tento rok sa môžete tešiť na mená akými sú Andyš, Rore, Fobia Kid, Galaxia Y a Bighorse, takže nudiť sa rozhodne nebudete ani po vyhodnotení.

čo-pele

Jib-session sa koná každoročne v septembri. Ak vás trápi otázka plusových teplôt a snehu, nemusíte sa obávať. „Sneh je večný boj, pretože ho vždy treba odniekiaľ získať. Vozíme ho však zo štadiónov. Už minulý rok sme mali dohodu, kedy nám ho rolbári odkladali bokom a nevyhadzovali ho do rieky. Je to tuhší sneh, a preto s tým nie je problém. Veľakrát vydrží aj počas noci. Klesne maximálne o 30%.

čo-pele

Jibbing je veľmi podobný skateboardingu, a to práve tým, že sa odohráva v meste. Preto má veľkú podporu aj u tejto komunity, pokiaľ máte doma dosku, či už s kolieskami, alebo bez nich, určite ju nezabudnite a dostavte sa 30. septembra pred banskobystrickú Europu. Registrácia jazdcov prebieha cez e-mail [email protected]. Pošlite organizátorom meno, dátum narodenia, adresu, sponzorov a stance (registrácia je možná aj na mieste, avšak odporúča sa registrácia cez email, kvôli obmedzenému počtu jazdcov). Počet jazdcov je obmedzený na 50. Každý registrovaný jazdec má zabezpečené nápoje a vstup na afterparty.

Udalosť Čo-Pele Snowboard Jib Session 2017 môžete sledovať na Facebooku a rovnako aj na ich facebookovom profile.

Pozri aj: 7 najlepších alternatívnych priestorov stredného Slovenska, ktoré ťa pohltia svojou atmosférou

0
Komentovať (0)