Foto: flickr.com(Recuerdos de Pandora)/wikimedia.org

O našich predkoch toho vieme dostatočne veľa na to, aby sme si o nich spravili nejakú mienku. Existuje však aj pár divných vecí, ktoré naši predkovia robili a určite o nich mnohí nevedia.

Myslíte si, že svojich predkov poznáte veľmi dobre? Niektorí ľudia sa o minulosť a históriu veľmi zaujímajú a majú dostatok informácií na to, aby vedeli, čo sa pred niekoľkými rokmi udialo. Existujú však aj veľmi čudné, dokonca až banálne veci, ktoré naši predkovia robili a len málokto o nich vie. 

Prvý a druhý spánok

wikimedia.org

Vedeli ste o tom, že v minulosti si ľudia svoj spánok delili na dve časti? Európania, ktorí žili v stredoveku praktizovali tento štýl spánku veľmi radi. Prvý začal pri západe slnka a trval až do polnoci. Potom sa ľudia prebudili a zostali hore približne 2-3 hodiny. Počas tejto doby niektorí čítali alebo sa modlili, iní zas trávili čas so svojou rodinou. Potom prišiel čas na druhú fázu spánku, ktorá trvala až do východu slnka.

Živé budíky

Mujer con una cerbatana haciendo las veces de despertador (Londres, 1931)

Túto prácu by ste robiť určite nechceli. Povolanie „živého budíka“ existovalo od polovice 18. storočia až do roku 1950. Úlohou bolo prebudiť ostatných ľudí, ktorí museli vstávať skoro a nestačilo im, že by sa zobudili až na svitanie. Človek, tzv. „živý budík“, zaklopal na okno svojich klientov palicou a tým ich prebudil. Záhadou však ostáva, kto vôbec budil ľudí, ktorí túto prácu vykonávali. Hovorilo sa, že pred prácou vôbec nešli spať.

Šaty pre chlapcov

wikimedia.org

Od 16. storočia do roku 1920 bolo úplne normálne, keď malí chlapci nosili od určitého veku (väčšinou od 4-8 rokov) šaty podobné dievčenským. Hlavný dôvod bol najmä ten, že chlapci veľmi rýchlo rástli a náklady na nové oblečenie sa stále navyšovali. Šaty mohli nosiť niekoľko rokov. Táto tradícia neobišla ani kráľovské rodiny.

Platformy

wikimedia.org

Myslíte si, že platformy sú výdobytkom tejto doby? Mýlite sa! Topánky s názvom „chopines“, „zoccoli“ či „pianelle“ boli topánky, ktoré mali platformu až do výšky 50 cm. Niet divu, že ženy, ktoré tieto topánky nosili, potrebovali zamestnancov na to, aby im pomáhali s chôdzou. Topánky sa nosili najmä kvôli tomu, aby nepokazili a nezašpinili dlhé sukne žien.

Púšťanie krvi

wikimedia.org

Púšťanie žilou bolo známe už v 18. storočí. Tento odber sa však praktizoval kvôli iným zámerom ako dnes. Bolo to liečenie proti akémukoľvek ochoreniu a často spôsoboval viac škody než úžitku. Pacienta neozdravil skôr naopak, úplne ho oslabil.

Zlá hygiena

wikimedia.org

Téma hygiena v stredoveku je veľmi diskutabilná. Kým mnohí ľudia milovali pocit čistoty a radi sa umývali, niektorí verili, že voda spôsobuje choroby a vši nazývané aj „Božie perly“. Tieto názory boli zdieľané najmä monarchami a vysokopostavenými ľuďmi. Izabela I. z Kastílie bola hrdá na to, že sa umývala vo svojom živote len dvakrát a to pri narodení a pred jej svadbou.

Posmrtné fotografie

wikimedia.org

Ďalší, veľmi zaujímavý zvyk, ktorý sa zdá dnes bizarný, bol ten, že sa ľudia fotili s mŕtvymi ľuďmi. V 19. storočí to bol spôsob, ako si zachovať spomienky na svojich zosnulých blízkych. Zvyčajne sa na fotografií objavili mŕtve telá, ktoré sedeli v prirodzených pózach a oči sa im nakreslili na zavreté viečka.

Rádioaktívne kozmetické výrobky

wikimedia.org

Na začiatku 20. storočia bola radiácia fenomén, ktorý musel každý vlastniť. Na trhu bola kozmetika, jedlo aj nápoje, ktoré boli obohatené o rádium a tórium. Bohužiaľ, kvôli týmto prípravkom zomrelo aj niekoľko ľudí. Medzi nimi bol napríklad aj športovec Eben Byers, ktorý užíval obrovské dávky rádioaktívnych liekov.

Heroín ako liek proti kašľu

wikimedia.org

Prekvapivo, pred viac ako 100 rokmi bol heroín považovaný za neškodnú alternatívu k morfínu a bol predávaný dokonca aj v lekárňach ako liek proti kašľu. Tento liek bol odporúčaný najmä deťom. Neskôr sa zistilo, že heroín sa mení na morfín v pečeni a v roku 1924 bolo jeho užívanie zakázané.

Fajčenie v lietadle

wikimedia.org

Pred 60 rokmi nebolo fajčenie považované za zlozvyk, ktorý ničí pľúca. Ľudia si neodopierali fajčenie ani počas letu v lietadle bez ohľadu na ostatných cestujúcich. Dnes je fajčenie na palube lietadla prísne zakázané.

Kúpacie stroje

wikimedia.org

Na rozdiel od nás, v 18. a 19. storočí sa ľudia nemohli len tak vyzliecť do plaviek a ísť sa kúpať do mora. Museli používať špeciálne stroje, tzv. kúpacie vozíky. Tie boli nasmerované do vody, aby plavci mohli plávať ďalej od ostatných ľudí. Dámske kúpacie stroje boli od tých mužských niekoľko metrov vzdialené.

Kamene ako toaletný papier

pixabay.com

Zoznam vecí, ktoré ľudia používali pred vynálezom toaletného papiera je naozaj dlhý. Okrem listov z rôznych rastlín, kukuričných klasov, kokosových škrupín, ovčej vlny či inej tkaniny používali starí Gréci skaly, kamene či dokonca keramické kúsky.

Pozri aj: 9 najtajomnejších pamiatok ľudskej histórie, ktoré nám tu zanechali naši dávni predkovia

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články