Foto: Pixabay/Youtube

Každý z nás má nejaký zlozvyk, ktorého by sa chcel zbaviť. Niektoré sú klasické, ktoré majú mnohí na svete a dokážeme sa s nimi stotožniť, iné sú zas až tak šokujúce, že sme sami prekvapení, aké zlozvyky a závislosti existujú.

Na začiatok je veľmi dôležité uvedomiť si to, že zlozvyky či závislosti sú duševné choroby, ktorých sa človek s trochou sebazaprenia dokáže zbaviť. Mnohokrát sa stáva, že niektoré návyky, ktoré máme, sú pre iných nepríjemné a mali by sme sa ich zbaviť. Na svete však existujú aj takí ľudia, ktorí majú veľmi zaujímavé závislosti, o ktorých ste možno doteraz ani len nepočuli.

Sociálne siete

pixabay.com

Závislosť na sociálnych sieťach nie je ničím novým. Dnešná doba, ktorá je plná mobilov a počítačov, nás doslova núti, aby sme stále kontrolovali nové hlásenia a správy, ktoré dostávame. Závislosť, ktorú sme si vytvorili na sociálnych sieťach, však nie je jediným problémom. Práve kvôli Facebooku, Instagramu či Snapchatu môžeme mať vo svojom reálnom živote problém s osobnými vzťahmi.

Práca

Hovorí vám niečo slovo workoholik? Človek, ktorý neustále pracuje a snaží sa vytvoriť si perfektnú kariéru, často nemyslí na svoj osobný život, ktorý by mal uprednostňovať. Pracovať by ste určite mali, no v zdravej miere, ktorá nijako neovplyvňuje rozvoj vášho osobného života.

Jedenie steny

U malých detí sa veľakrát vyskytuje problém s jedením steny alebo omietky. Niektorí dospelí ľudia však tento zlozvyk stále majú. Nie je to nič nové, no tohto zlozvyku by ste sa mali zbaviť. Iné formy sú napríklad pitie lakov na nechty alebo farieb.

Jedenie popola

Pixabay

Tento zlozvyk sa zameriava konkrétne na cigaretový popol. Cigarety a fajčenie sú veľmi známou závislosťou, ktorej sa ľudia zbavujú veľmi ťažko. Jej silnejšia a horšia stránka je doslova jedenie cigaretového popola. Môže to pochádzať z nedostatku výživy, ako napríklad anémia.

Spreje do nosa

Klasické spreje do nosa, ktoré máte určite aj vy doma, sú niekedy veľmi návykové. Väčšina ľudí ich používa na vyčistenie nosnej dutiny, no závislí ľudia ich využívajú niekoľkokrát denne.

Počúvanie Heavy Metalu

Aj niečo také, ako počúvanie hudby môže byť závislosťou. Vo Švédsku sa chlap menom Roger Tullgren stal tak závislým na tomto žánre hudby, že kvôli tomu zanedbával prácu a všetky peniaze vkladal do stále nových a nových CD. Ani dnes nie je schopný pracovať na plný úväzok.

Plastické operácie

Pixabay

Závislosť na plastických operáciách si môžeme všimnúť najčastejšie na známych osobách. Čím viac operácií si človek spraví, tým viac ich znova chce. Nevýhodou je to, že čím viac týchto operácií máte, tým horšie vyzeráte. Táto závislosť je spôsobená najčastejšie telesnou dysmorfiou. Daná osoba nie je vôbec spokojná s tým, ako vyzerá a chce na sebe stále niečo zlepšovať.

Posilňovanie a bodybuilding

Závislosť na vlastnom tele a budovaní svalov sa stala „populárnou“ posledných pár rokov. Je založená na neustálej kontrole tela a svalov. Je to veľmi podobné ako závislosť na plastických operáciách s tou výnimkou, že výsledok na tele je vypracovaný vlastnou silou a nie umelo spravený.

Jedenie kriedy

Jedenie kriedy je takisto veľmi známou závislosťou, ktorá sa prejavuje nielen u malých detí, ale aj u dospelých. Síce je krieda označovaná ako netoxická, počas jej výroby môže byť kontaminovaná úplne všetkým, ako napríklad chemikáliami, ktoré sú používané pri výrobe.

Jedenie cukru

pixabay.com

Cukor je jednou z najčastejších závislostí, ktoré sa objavujú na Zemi. Rafinovaný biely cukor, ktorý sa nachádza v úplne každom jedle, je zabijakom zdravia a nie je vôbec dobrý. Väčšina ľudí si svoju závislosť ani len neuvedomuje, pretože je to bežnou súčasťou stravy. Mnoho cukru môže úplne zmeniť chuť vašich chuťových pohárikov, no nielen to, veľká časť obyvateľstva je obézna práve kvôli tomuto tichému bielemu zabijakovi.

Neopätovaná láska

Je ťažké tomu uveriť, no je to tak. Závislosť na bolesti z neopätovanej lásky a rozchodov síce nie je príliš rozšírená, no považuje sa za závislosť ako všetky iné. Bola dokonca študovaná vedcami a to pomocou vyšetrenia mozgu.

Hazardné hry

Gambling alebo hazardné hry patria medzi veľmi časté závislosti. Online hazardné hry dokážu človeka  veľmi rýchlo obrať o všetky jeho úspory, ktoré má. Kvôli závislosti si však človek neuvedomuje nič naokolo a je mu úplne jedno, o koľko peňazí prišiel. Niektorí odborníci tvrdia, že online hazardné hry sú ešte návykovejšie, ako tie tradičné v kasínach.

Cmúľanie prstov

Pixabay

Cmúľanie prstov, najčastejšie palcov na rukách, je niečo, čo robia väčšinou malé deti. Niekedy sa však môže niečo takéto objaviť aj ako závislosť, ktorej sa veľmi ťažko zbavuje. Okrem toho, že je to doslova trápne, keď niečo také robí dospelý človek, môže to mať aj iné následky, ako napríklad škaredé mozole na rukách, nečistoty z rúk, ktoré sa dostávajú do úst alebo sa tvoria zubné choroby.

Jedenie mydla

Mydlo môže byť pre človeka veľmi nebezpečné. Síce vás nezabije, no po dlhom čase pitia a jedenia tohto výrobku vám môže porušiť črevá či iné orgány. Rovnako na tom je aj prací prostriedok.

Jedenie nečistôt

Konzumácia špiny a nečistôt je takisto veľmi nebezpečná závislosť, ktorej by sa mal úplne každý zbaviť.

Jedenie skla

Youtube

Už len pri predstave jedenia skla máte zimomriavky? Niektorí ľudia to majú jednoducho radi. Táto závislosť má dokonca aj oficiálny názov – hyalofagia. Mnohí ľudia však majú kvôli tejto závislosti rôzne vážne zranenia.

Piercingy

Ďalšia závislosť, ktorá sa týka ľudského tela, je závislosť na piercingoch a tetovaniach, ktoré takisto spadajú do tejto kategórie. Síce neexistuje žiadny oficiálny názov pre túto poruchu, definícia je jasná. Mnohí ľudia jednoducho nedokážu prestať s výberom nových piercingov a následným „skrášľovaním“ tela.

Videohry

Závislosť na videohrách môže byť veľmi podobná ako gambling. Tí, ktorí sú závislí na hraní videohier, často nehovoria o ničom inom, len o hrách. Vťahujú ich do reálneho života a myslia iba na to, ako budú ďalej hrať. Odmietajú vzťahy, úspech či rodinu. Prvoradé sú pre nich hry.

Káva

pixabay.com

Nápoj, ktorý je celosvetovo známy, môže byť takisto veľkou závislosťou. Pijete viac ako štyri šálky denne a namiesto krvi vám v žilách koluje káva? Mali by ste s tým čo najskôr prestať a obmedziť to na jednu, maximálne dve šálky za deň. Kofeín obsiahnutý v káve je nebezpečný pre vaše telo a môže spôsobiť omnoho horšie problémy.

Chytanie vlasov

Máte neustálu potrebu dotýkať sa vlasov, chytať si ich alebo točiť pomedzi prsty? Práve to je jednou zo závislostí, ktoré sa spájajú s vlasmi. Síce nie je nebezpečná, no môže byť nepríjemná a otravná pre ostatných.

Pitie moču

Pixabay

Niektorí ľudia veria v silu moču. Pijú ho, pretierajú si ním zuby a dokonca aj oči. Príde vám to nechutné? Tí, ktorí majú túto závislosť, tvrdia, že im vlastný moč upevnil zdravie a neplánujú s tým prestať.

Opaľovanie

Pri tejto závislosti si musíte uvedomiť jeden fakt. Opaľovanie sa na dovolenke na pláži je niečo úplne iné, ako závislosť na opaľovaní, ktorá prerastá mnohým cez hlavu. Počas celého roka chodia do solárií, aby boli perfektne tmaví. Solárium a umelé opaľovanie však nie je zdravé a často sa stáva, že človek vyzerá o desať rokov staršie.

Cvičenie

pixabay.com

Tak podobne ako bodybuilding, aj klasické cvičenie, ktoré zahŕňa všetky aktivity od behu, cez balet až po jogu, sa môže stať závislosťou. Samozrejme, pohyb je zdravý a jedna hodina denne vás nezabije. Závislosťou sa však cvičenie stáva vtedy, ak naň stále myslíte, cvičíte 2 až 4 hodiny denne a nemáte ani jeden deň oddych. Takéto intenzívne tréningy telo oslabujú a je unavené. Ak radi cvičíte, určite si doprajte aspoň jeden či dva dni oddych.

Nakupovanie

Poskočí vám srdce, keď sa povie slovo nakupovanie? Ak áno, možno máte pomalý nábeh na závislosť s názvom Oniomania. Možno sa teraz smejete, no pre mnohých je nakupovanie závislosťou, ktorej sa nedokážu zbaviť, a tak skoro každý deň chodia do obchodov a niečo nové si na seba kupujú.

Pitie krvi

Možno vás pri tejto závislosti striaslo, no je to tak. Aj závislosť na pití krvi existuje. Živým príkladom je žena menom Julia Caples, ktorá pochádza z Pensylvánie. Tá posledných 30 rokov pije krv každý jeden deň a hovorí, že sa po nej cíti nažive a udržuje si tak krásu.

Pozri aj: Prehltnutie svojej predkožky či plodenie detí počas festivalu. Zvláštne sexuálne tradície dodržiavané v rôznych kultúrach sveta

list25.com
Uložiť článok

Najnovšie články