ilustračné foto: Pixabay

Západným Tichým oceánom sa momentálne pohybuje jeden z najsilnejších supertajfúnov v histórii. 

Mangkhut dosahuje úroveň 5. kategórie a naďalej bude naberať na sile. Priniesť môže nárazy vetra až do 340 km/h.

Supertajfún Mangkhut je naozaj „monštrum“. S minimálnym centrálnym tlakom 905 hPa a vetrom, ktorý v nárazoch dosahuje až neuveriteľných 290 km/h sa jednoznačne zaradí medzi najsilnejšie tajfúny v histórii pozorovaní.


Mangkhut sa momentálne presúva do ešte teplejších vôd, ktoré dosahujú lokálne až +30 °C. Očakáva sa, že supertajfún ešte naberie na sile a v čase, keď dorazí na Filipíny môžu nárazy vetra dosiahnuť až 160 až 180 uzlov, čo je v prepočte 300 až 340 km/h.

Mangkhut najskôr zasiahne Filipíny, konkrétne severné oblasti ostrovu Luzon. Doraziť by tu mal v plnej sile, ako deštruktívny supertajfún 5. kategórie. Prinesie najmä extrémny vietor, ktorý môže zničiť všetko čo mu príde do cesty. V oblasti už prebiehajú rozsiahle evakuácie a pripravujú sa na najhoršie. Na Filipíny by sa mal dostať v piatok večer nášho času. Tajfún následne zasiahne južný Taiwan, kde taktiež už prebiehajú prípravy a evakuácie.

Očakáva sa však, že keď sa Mangkhut presunie nad Luzonský prieliv, ktorý oddeľuje Taiwan a Filipíny, búrka začne slabnúť. Stále však môže zasiahnuť Hong Kong ako jeden z najsilnejších supertajfúnov v histórii.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk

Príbehy
0
Komentovať (0)