Foto: Wikimedia (Dr. Steven Ostro)

Preletí v blízkosti piatich miliónov kilometrov.

Asteroid prvýkrát vedci zaznamenali už pred 20 rokmi. Do blízkeho kontaktu so Zemou by mal prísť tento týždeň. Podľa odborníkov minie našu planétu v priebehu tohto víkendu. Európska vesmírna agentúra sledovala tento pár objektov známy ako 1999 KW4 a avizuje, že sú čoraz jasnejšie. Predpokladá sa teda, že vôkol Zeme prelietia práve dnes, v sobotu, 25. mája.

Aj napriek tomu, že dvojica vesmírnych objektov 1999 KW4 je považovaná za potenciálnu hrozbu, stále sa predpokladá, že našu planétu minie v bezpečnej vzdialenosti. V najbližšom bode preletu bude 1999 KW4 vzdialená od Zeme 5 miliónov kilometrov, čo je 13,5 násobok vzdialenosti medzi modrou planétou a Mesiacom.

Všimli si ho vďaka kampani

Asteroid sa skladá zo základného objektu, ktorý meria 1,3 kilometra na šírku, no tiež ho obletuje jeho vlastná družica. Vesmírna agentúra v spolupráci s francúzskym observatóriom Observatoire des Makes zachytili pozorovania tejto dvojice objektov vrámci nedávnej pozorovacej kampane.“Naším cieľom je testovať observatóriá a teleskopy, aby sme mohli zistiť, na akú informáciu sa treba zamerať v prípade budúcej hrozby blízko letiaceho asteroidu,hovorí ESA.

Agentúra tiež dodáva, že podobných pozorovaní sa v budúcnosti zúčastnia tucty ďalších teleskopov. Asteroid, o ktorom je aktuálne reč, bol prvýkrát objavený 20. mája 1999 a je teda naozaj zaujímavé, že svoj prelet uskutoční takmer presne po 20 rokoch odkedy ho ľudia prvýkrát zaregistrovali.

dailymail.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )