Foto: Archív SITA

Jadrová elektráreň Onagawa bude pravdepodobne prvou, ktorú v Japonskou spustia.

Masívne zemetrasenie a následná vlna cunami v roku 2011 zasiahla Japonsko drvivou silou. Okrem mnohých materiálnych škôd, zasiahla aj jadrové elektrárne, ktorým spôsobila nemalé problémy. Každý si určite v pamäti vybaví katastrofu vo Fukušime. Avšak v Japonsku sa nachádzajú aj iné jadrové elektrárne, napríklad aj najväčšia jadrová elektráreň na svete Kašiwazaki-Kariwa či elektráreň Onagawa, ktorá by mohla byť prvou spustenou elektrárňou od katastrofy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Onagawa zvládla zemetrasenie aj cunami

Všetky reaktory v Japonsku boli po katastrofe z roku 2011 odstavené, medzi nimi aj jadrová elektráreň Onagawa. Tá v roku 2011 zaznamenala veľmi vysoké otrasy, v skutočnosti to boli jedny z najväčších zo všetkých postihnutých elektrární. Následne elektráreň zasiahla aj vlna cunami.

Avšak všetky tri reaktory v elektrárni úspešne odolali zemetraseniu ako aj cunami. Vlna síce elektráreň mierne poškodila, no jadrové zariadenia ostali v poriadku. To sa ale neudialo vo Fukušime a Japonsko následne prijalo celý rad bezpečnostných opatrení a štandardov.

Foto: Archív SITA

Samospráva chce jej spustenie

Ako uvádza portál vtm.zive.cz, novým bezpečnostným opatreniam už vyhovuje 15 reaktorov, medzi nimi sú aj tie v Onagawe a tie získali aj potrebné schválenia.

Miestna samospráva totiž vidí v jadrovej elektrárni potenciál a tiež ju označuje za výborný nástroj v boji s klimatickými zmenami. Pravdou je, že odstavenie jadrových blokov v Japonsku spôsobilo nárast využívania fosílnych palív na získavanie energie, keďže ekologické obnoviteľné zdroje energie výpadok jadrových elektrární a dopyt po elektrine z ďaleka pokryť nedokázali.

Foto: Archív SITA

Strach z jadra

Nie všetci sú však z myšlienky obnovenia výroby elektriny pomocou jadrových elektrární nadšení. Verejnosť je rozdelená, pričom odpor voči jadru po katastrofe vo Fukušime prirodzene narástol a ľudia sa tohto spôsobu výroby energie v seizmicky aktívnom Japonsku boja.

Do budúcnosti tak Japonsko plánuje skoncovať nielen s výrobou elektriny z jadra, ale aj z fosílnych palív, pričom tento výpadok by mali kompenzovať obnoviteľné zdroje energie.

Uložiť článok

Najnovšie články