Foto: Pexels

Istá japonská spoločnosť vyrátala, že každá fajčiarska prestávka trvá približne 15 minút.

Spoločnosť v Tokiu sa preto rozhodla, že každému zamestnancovi, ktorý je nefajčiar pridá šesť dní platenej dovolenky ročne. Ide o kompenzáciu za prestávky, ktoré si každý deň užívajú zamestnanci, ktorí fajčia. Piala Inc. tak urobila po tom, čo sa nefajčiari sťažovali, že pracujú viac ako ich kolegovia, ktorí pravidelne odbiehajú na fajčiarske prestávky.

Hovorca spoločnosti, Hirotaka Matsushima sa pre The Telegraph vyjadril nasledovne: „Začiatkom tohto roka vhodil do škatule pripomienok jeden z nefajčiacich zamestnancov odkaz, že fajčiarske prestávky vníma ako problém.“ Generálny riaditeľ Piala Inc., Takao Asuka, vzal túto pripomienku vážne do úvahy a rozhodol sa, že je nutné nefajčiacim zamestnancom kompenzovať čas, ktorý odpracujú navyše oproti zamestnancom, ktorí fajčia.

pexels

Keďže spomínaná spoločnosť sídli na 29. poschodí vo výškovej budove, každá fajčiarska prestávka zaberie zamestnancovi najmenej 15 minút. Predložený problém preto berú naozaj vážne. Okrem toho, že to takto bude pre zamestnancov spravodlivejšie, pán Takao Asuka dúfa, že takýmto spôsobom sa mu podarí ľudí motivovať, aby so svojim zlozvykom skoncovali.

Japonsko sa počet fajčiacich jedincov už dlhší čas usilovne snaží znižovať. Najmä v posledných mesiacoch bolo zavedených niekoľko obmedzujúcich opatrení. Začiatkom leta tohto roku guvernér Tokia, Yuriko Koike vyhlásil, že plánuje zaviesť zákaz fajčenia na verejných priestranstvách v celom hlavnom meste Japonska. Zákon by mal vstúpiť do platnosti do roku 2020, kedy by sa v meste mali konať letné Olympijské hry.

Návrh zákona však čelí tvrdej vlne protestov zo strany politikov, ktorí holdujú fajčeniu. Návrh sa nepozdáva ani majiteľom podnikov, reštaurácií a obrovskému výrobcovi cigariet Japan Tobacco. Z jednej tretiny je Japan Tobacco vlastníctvom vlády a v roku 2015 vyplatil štátu 700 miliónov dolárov v dividendách (čo je v prepočte vyše 600 miliónov eur).

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (World Health Organization) fajčí približne 18 percent obyvateľov Japonska, avšak čo sa obmedzení tohto zlozvyku týka, radí túto krajinu až na spodok rebríčka, vzhľadom na typ verejných priestranstiev, kde je už fajčenie celkom zakázané.

Aj u nás na Slovensku už v priebehu posledných rokov vstúpilo do platnosti niekoľko zákonov, ktoré sa fajčenie pokúšajú obmedziť, či už na verejných priestranstvách alebo v podnikoch. Myslíte si, že aj u nás by si nefajčiaci zamestnanci zaslúžili o niekoľko dní platenej dovolenky viac, ako fajčiaci?

Pozri aj: Sú kontroverzné a ofenzívne. Týchto 10+ sociálnych reklám, ktoré zvyšujú povedomie o svetových problémoch, zamávali ľuďmi po celom svete

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články