inhabitat.com

Lucia Mužlová / / News
Síce olympijské hry v Rio de Janeiro skončili, no stále sa objavujú správy, ktoré obchádzajú svet. Táto konkrétna je spojená s technológiou a ekológiou. Možno sa vám to bude zdať divné, no medaile v roku 2020 budú možno vyrobené zo smartfónov.

Tokio sa už teraz pripravuje na olympijské hry, ktoré sa tu majú uskutočniť v roku 2020. Organizátori chcú, aby boli bronzové, strieborné, a aj zlaté medaily vyrobené z recyklovaných smarfónov a inej elektroniky. Jediným problémom je zber vyradených prístrojov od verejnosti. Nezabudnite ani na najnovší článok o Usainovi Boltovi a o tom, na čo míňa svoje ťažko zarobené peniaze.

medaile2
inhabitat.com

V roku 2014 Japonsko vyťažilo 143 kg zlata, 1566 kg striebra a 1112 ton medi, ktoré pochádzali z vyradenej elektroniky. Na výrobu medailí počas olympijských hier v Londýne (2012) bolo použitých len 9,6 kg zlata, 1210 kg striebra a 700 kg medi. Obvykle si mestá, v ktorých sa hry usporadúvajú, zháňajú tento „materiál“ sami. Japonsko však na to chce ísť trochu inou cestou.

Tento plán má ale isté medzery. Japonsko ešte plne neimplementovalo systém pre zber vyradenej spotrebnej elektroniky a zákon z roku 2013 o recyklácii domácich spotrebičov nie je taký úspešný, ako zákonodarcovia plánovali. Recyklované drahé materiály sa tiež bežne používajú na výrobu nových elektronických zariadení a po striebre je obzvlášť vysoký dopyt.

medaile1
inhabitat.com

Schôdza ohľadom olympijských hier v Tokiu sa konala 10. júna, kde sa úradníci stretli s vládnymi členmi a zástupcami rôznych spoločností, ktoré majú na starosti predaj a výkup mobilných telefónov a recyklačnými firmami. Návrhy sa týkali najmä toho, ako zvýšiť povedomie verejnosti o programoch recyklácie a ako zjednodušiť proces zberu včas, ešte pred príchodom olympijských hier v Tokiu.

interez.sk (Lucia M.), inhabitat.com


Komentovať (0)