Art Ha

Predstavte si podchod, ktorý vzbudzoval u ľudí strach a hrôzu, keď si pomysleli, že by ním mali prejsť. Mladý aktivista Igor Hanečák však jeden takýto podchod v Poprade zmenil na nepoznanie.

Projekt ,,Podchod“ je jeden z ArtHa projektov, ktorý vznikol ako pokus vytvoriť prostredníctvom inštalácie umeleckých prác zo starého strašidelného podchodu niečo jednoduché a zaujímavé. Zorganizovala sa rýchla vernisáž výstavy, ktorá pozostávala z linorytových portrétov slovenských osobností projektu “Know them”. Zmysel však nebol vytvoriť niečo a nechať to tak.

art-ha-projekt-podchod
ArtHa

Hlavným cieľom bolo vymyslieť proces, ktorý bude fungovať a kde sa môžu prezentovať umelci z okolia. Peniaze vyzbierané dobrovoľnými príspevkami sa použili na ďalšiu vernisáž týkajúcu sa skateboardingu v Poprade a na stavbu DIY spotu v okolí.

art-ha-projekt-podchod1
ArtHa

Niečo vyše mesiaca vznikala druhá vernisáž, ktorá sa tešila omnoho väčšej účasti. Za tri mesiace sa stihli zorganizovať tri vernisáže, posledná s výstavou Mikeho Ševčíka a jeho veľkoformátových fotografií z Islandu. Všetko bolo platené z príspevkov ľudí a výťažkov z projektov. O vzniknutú atmosféru sa tak postarali najmä ľudia. Možno len tak, možno kvôli tomu, že to spravil niekto ako oni a možno boli radi, že sa niečo také začalo diať aj s týmto miestom. Bolo na čase posunúť myšlienku trochu ďalej, a preto vznikol nápad pokúsiť sa o vytvorenie prvého outdoorového freeboxu.

A to všetko, ako obyčajne, narýchlo a za pochodu, aby sa ukázalo, že na dobré veci netreba vždy veľa času (a aby sa predošlou vetou zakryla naša dezorganizácia takýchto akcií). Spravila sa malá udalosť a po príchode starých známych a postavení freeboxu (ktorý som vôbec nečakal, preto ďakujem Peťovi Rajčinovi a rovno pri ďakovaní ostanem – veľké dík Valentínovi Hadzimovi, ktorý s týmito vecičkami pomáha čoraz viac a viac, dík!) začali prichádzať aj neznámi ľudia s oblečením a jedlom.

art-ha-projekt-podchod3
ArtHa

O chvíľu sa miesto zaplnilo natoľko, že nebolo miesta na ich uloženie. Rýchlo sme utekali kúpiť šnúru na prádlo (dík Gabča!) a mohlo sa začať s improvizáciou. Popri pití parádneho čaju, dostupného pre každého taktiež zdarma, sa začala stavať rýchla stavba z trámov pohodených po okolí. A teraz vás v podchode okrem dvoch boxov s jedlom čaká priestor plný zaveseného, vypratého a parádneho oblečenia. Nehanbite sa ho brať, lebo doma mám ešte 12 vriec, ďalší ľudia chcú nosiť ďalšie veci.

art-ha-projekt-podchod4
ArtHa

Nejde len o to, pozbierať niekde takéto veci, ale aj o to, aby sa ľudia trošku uvoľnili a niečo si vybrali pre seba. Freebox, teda zóna bez peňazí je pre každého. Príďťe si ich pozrieť a pokecať. Budeme radi, ak budeme túto zónu takto udržiavať pri živote. Nech sa veci vymieňajú a nech to je stále pestré… Freebox je zatiaľ v pláne na jeden týždeň, ale ak to rozbehneme ako príjemný proces a budeme sa o to starať, môže to vydržať dlhšie ako je v pláne. To by bolo krásne. Dík každému za podporu.

art-ha-projekt-podchod5
ArtHa

Pozri aj: Zdvihne jedna kvapka more? Len 22-ročný Igor mení svet maličkosťami a inšpiruje aj ostatných (Rozhovor)

ArtHa
Príbehy
0
Komentovať (0)