Foto: Facebook.com

Branislav Blaško / / Lokál
Najznámejší slovenský horolezec Peter Hámor, ktorý 15. mája uzatvoril výstupom na osemtisícovku Dhaulágirí (8167 m n. m.) takzvanú Korunu Himalájí, teda všetkých 14 himalájskych osemtisícoviek, by sa mal na Slovensko vrátiť ešte v priebehu tohto týždňa.

Na svojom profile na sociálnej sieti Facebook zároveň odkázal, že sa teší na svojich blízkych, priateľov, ale aj na bryndzové halušky, pečené rebrá a kolená, čapované pivo a na Tatry.

Štvorica horolezcov (Michal Sabovčík, Michal Gábriž a Tomáš Petrík) na čele s Hámorom sa nachádza v Káthmandu v Nepále. „Sezóna sa definitívne končí a každý deň je plný stretnutí s kamarátmi, ktorí sa vracajú zo svojich prechodných domovov pod himalájskymi osemtisícovkami. Spálené nosy, voľné nohavice, čerstvo oholené brady a prežité dobrodružstvá v očiach. Na chvíľu sa tu všetci stretneme ako kŕdeľ lastovičiek na drôtoch za dedinou a potom odletíme do svojich teplých krajín, aby sme sa tu na budúcu jar opäť stretli,“ uvádza sa na jeho profile.

Podľa jeho slov sa Himaláje stali súčasťou životov viacerých horolezcov. Zároveň poznamenal, že po prílete na Slovensko sa zas nebude vedieť dočkať, kedy uvidí zasnežené vrcholy najvyšších hôr, divoké údolia, spenené rieky a starých kamarátov.

Hámor pri výstupe na siedmu najvyššiu horu sveta uspel až na druhýkrát, svoj prvý pokus prerušil pre smrť jedného z členov expedície v roku 2009. Pre Michala Sabovčíka, ktorý Dhaulágirí zdolal spolu s ním, to bola prvá osemtisícovka, na ktorú vystúpil.

Hámorov projekt s názvom Himalayadventure XXVII odštartoval 10. marca odletom z Bratislavy do Káthmandu v Nepále. Slovenskí horolezci postupne absolvovali aklimatizačné výstupy v himalájskom údolí Solo Khumbu a v oblasti Mount Everestu, do výškového tábora vo výške 4500 metrov sa následne presunuli 13. apríla.

„Strávili sme v horách dva a pol mesiaca. Nie všetko sa vyvíjalo presne podľa našich plánov a nie všetky ciele sa nám podarilo dosiahnuť, ale tak to v horách býva. Prežili sme chladnú himalájsku jar v údolí Solo Khumbu a každodenné sneženia pod severnou stenou Dhaulágiri, ktorá bola zo začiatku veľmi odmietavá,“ priblížil Hámor. Počas expedície sa horolezcom nevyhli ani viaceré ochorenia. Ako dodal, projekt Himalayadventure bude pokračovať. „Dúfam, že budúcoročná expedícia bude taká príjemná a úspešná, ako bola táto,“ uzavrel.

Peter Hámor je slovenský výškový horolezec a himalájista. Jeho prvou osemtisícovkou bola najvyššia hora sveta, Mount Everest (8848 m n. m.), na vrchol ktorej vystúpil 19. mája 1998. Dosiaľ stál 16-krát na vrcholoch 15 osemtisícoviek. Na najnebezpečnejšiu z nich, Annapurnu (8091 m n. m.), sa mu podarilo vystúpiť ako prvému horolezcovi v histórii z oboch strán. Po prvý raz to bolo v roku 2006, druhý výstup nasledoval o štyri roky neskôr. Zatiaľ je jediný Slovák, ktorý vystúpil aj na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov.

Pozri aj: Dnešný deň sa zapíše do histórie! Prvý Slovák Peter Hámor pokoril bez kyslíka všetkých 14 osemtisícoviek sveta

TASR
0
Komentovať (0)