Foto: IMDB (Paramount Pictures)

Ľuboš Belko / / Film
Byť hercom neznamená, že sa celé dni len váľate v peniazoch, kupujete drahé autá a šoférujete ich pod vplyvom... kadečoho.

V skutočnosti ide o veľmi náročnú prácu. Hraniu úlohy predchádzajú náročné prípravy, ktoré pozostávajú z učenia sa scenára, stotožnenia s postavou a rôznych ďalších výziev. To však nie je všetko. Počas nakrúcania sa môže vyskytnúť mnoho problémov či nevyspytateľných situácii, ktoré si vyžadujú chladnú hlavu a improvizáciu. Herec by mal byť natoľko stotožnený so svojou postavou, aby ho nič nevyviedlo z miery. Pretože neplánované scény píšu filmovú históriu.

Na striebornom plátne sa nám už ukázali desiatky hercov, ktorí potvrdili svoju odvahu a nebojácnosť. Aj v prípade ohrozenia zdravia či dokonca života sa svojej úlohy nevzdali a dokopali ju dokonca. Vo väčšine prípadov sa to, ale v priebehu filmu nemáme ako dozvedieť. Toto je 10 filmov, v ktorých sa niečo podobné odohralo a herci nič nenechali na náhodu. Alebo skôr nechali.

Channing Tatum – Hon na líšku

 

Počas nakrúcania filmu Hon na líšku sa vyskytla kuriózna situácia. Chaning Tatum tu mal hlavou rozbiť zrkadlo. Zrkadlo malo byť pokryté ochrannou fóliou, ktorá sa pri na filmovom natáčaní používa bežne, aby sa zamedzilo úrazu. Herec však popustil uzdu svojim emóciám, udrel hlavou do zrkadla trikrát, ktoré sa následne rozbilo. Spolu s ním sa však rozbila aj Tatumova hlava, a tak krv použitá vo filme nebola falošná. Tatum sa neskôr vyjadril, že nerozumie ako sa to mohlo stať.

Sylvester Stallone – Rambo

 

Vo filme o vojenskom veteránovi menom John Rambo mal Sylvester Stallone skočiť cez zo skaly počas úniku pred policajtom. Počas tejto scény však Stallone odmietol využiť kaskadéra a rozhodol sa, že ju zahrá osobne. Tento kúsok ho stál jedno zlé pristátie a dve zlomené rebrá, no napriek tomu odohral scénu dokonca. Jeho agonický rev scéne len pridal na uveriteľnosti.
 

Leonardo DiCaprio – Divoký Django

 

DiCaprio sa tiež nevyhol úrazu pri práci. Keď v Tarantinovom filme o rasizme a divokom západe hral otrokára menom Calvin Candie, mal v jednej scéne udrieť do stola. Popritom nechtiac rozbil krištáľovom pohári, no aj napriek strašnej bolesti a krvi, dohral túto scénu a dokončil svoj pôsobivý monológ. Na záver nakrúcania si jeho výkon vyžiadal niekoľko stehov.
 

Gerard Butler – Mavericks: Na divokej vlne

 
Tento film z roku 2007 o surferovi, ktorý bol nakrútený na základe reálnych udalostí, takmer stál Butlera život. Aby bol film čo najreálnejší, podobne ako Stallone, aj Butler odmietol, aby ho nahrádzal kaskadér, a tak musel obrovské a masívne vlny znášať na vlastnú päsť. Pri jednej scéne však neudržal rovnováhu a vlna ho strhla do hlbokej vody. Niekoľkokrát sa vynoril a znovu potopil. Po vodou strávil niekoľko minút, než sa ho podarilo zachrániť.

Viggo Mortensen – Pán prsteňov: Dve veže

 

Počas nakrúcania druhého filmu zo série Pána Prsteňov sa pritrafilo nešťastie aj Viggovi Mortensenovi. Scéna, kde sa jeho postava domnievala, že dvaja hobiti Chicho a Pippin boli zavraždení, udrel na znak ťažkých emócii päsťou do Orkskej prilby. Zlomil si pritom dva prsty, čo dopomohlo k tomu, aby bola scéna o čosi emotívnejšia. Tieto emócie síce nepramenili zo straty hobitov, ale zo straty dvoch prstov, no na obrazovke by ste to určite nespoznali.
 

Jackie Chan – Rachot v Bronxe

 

Zmienili sme už Stallona aj Butlera. Medzi najznámejších hercov, ktorí sa zdráhajú kaskadérov a robia všetko na vlastnú päsť, patrí predsa aj Jackie Chan. V scéne filmu Rachot v Bronxe, kde mal Chan skočiť z mosta na loď, sa mu podarilo učiniť tak nešťastný pohyb, že skončil s otvorenou fraktúrou na dvoch prstoch, zlomeným členkom a zraneným stehnom. Napriek týmto vážnym zranenia v nakrúcaní pokračoval a v nasledujúcich scénach mal svoju sádru zakrytú ponožkou, ktorá mala dizajn tenisky.

Michael J. Fox – Návrat do budúcnosti 3

 

IMDB

 
Návrat do budúcnosti bol v čase svojho vzniku obrovským hitom. Pričinil sa o to skvelý nápad, no najmä herec v hlavnej úlohe Michael J. Fox. Pri nakrúcaní tretieho dielu mala byť jeho postava obesená. Pred nakrúcaním bolo lano nastavené tak, aby sa hercovi nič nestalo. Neskôr sa však utiahlo až príliš a napriek tomu, že sa ho Fox pokúšal udržať prstami, na chvíľu bol obesený. Neskôr ho našťastie zachránili a obišiel sa bez vážnych následkov.

 

Liv Tyler – The Ledge

IMDB

Film The Ledge neutŕžil veľký komerčný úspech, no napriek tomu je hodný zmienky. Liv Tyler si tu totiž vytrpela celkom slušné množstvo nepríjemností. Jej postava bola zamknutá v hotelovej izbe, kde ju držal jej fanatický manžel. Liv si tu musela vytrpieť bolesti aj dusenie, na nič z toho sa však nemohla sťažovať, pretože pre potreby filmu mala zapchaté ústa. Aj vďaka tomu sa podarilo film dokončiť na čas.

Shia LaBeouf – Železné srdce

IMDB
Herec Shia LaBeouf začal so svojou kariérou v pomerne mladom veku. Napriek tomu dokázal svoj herecký talent už niekoľkokrát a výnimkou nebol ani vojnový film Železné srdce, kde hlavnú úlohu stvárnil Brad Pitt. LaBeouf tu nebol spokojný s prácou, ktorú odviedli maskéri. Jeho líce mala zdobiť jazva, avšak aby vyzerali scény lepšie, Shia si vytvoril vlastnú a rovno skutočnú. Dokonca si nechal vytrhnúť jeden zo svojich zubov, na čo ho Brad Pitt nazval jedným z najvýznamnejších mladých talentov.

 

Daniel Day-Lewis –  Čierna krv

 

Hereckí kolegovia si z tohto šesťdesiatnika robia srandu už na pravidelnej báze. „Ak si Daniel nezlomí zopár rebier, film nemá šancu byť úspešný.“ Čierna krv nebola výnimkou. Pri nakrúcaní padol Daniel do 15 metrov hlbokej baníckej chodby. Je nutné poznamenať, že mal veľké šťastie, pretože skutočne obišiel len s dvomi zlomenými rebrami.

 

A čo vy? Podarilo sa vám improvizovať vo vypätej situácii? Pochváľte sa nám v komentároch.

 

0
Komentovať (0)