Foto: 20th Century Fox

Predtým, než Google robil všetky tie super veci, ktoré dnes, bol len malou firmou, ktorej jedinou úlohou bolo vyhľadávanie.

V tom čase sa v kóde stránky ukryla indikatívna hra. Klasická textovka, ktorá frčala v 80. a 90. rokoch. Hry postavené na tomto princípe nechávali hráčovi priestor na fantáziu. Celé prostredie si vykreslil v hlave, zatiaľ čo text mu udával len to, kde sa nachádza a čo je vôkol neho. Pomocou kódou sa hráč mohol pohybovať po mape, zbierať predmety a následne ich používať.

Hneď na počiatok však musíme uviesť, že pokiaľ nemáte zvládnuté aspoň základy angličtiny, zrejme vás minie pôžitok z tohto easter eggu, ktorá v kóde vyhľadávacieho giganta ukrýva. Dostať sa k nemu je síce jednoduché, no musíte poznať celý postup, ktorý vám teraz odhalíme. V prvom rade je však nutné, aby ste používali prehliadač, ktorý funkciu podporuje. Tým je prirodzene Google Chrome, no patrí sem aj Mozilla, Opera a Microsoft Edge, ktorý však neodporúčame. Safari funkciu nepodporuje.

Fáza 1: Zmeňte jazyk

Ak chcete mať k hre prístup, musíte nastaviť predvolený jazyk Googlu na angličtinu. V pravom dolnom rohu rozbalíte položku nastavenia a následne kliknete na nastavenia vyhľadávania. V ľavom paneli kliknete na jazyky, kde zaškrtnete angličtinu a nastavenia uložíte.

Fáza 2: Vyhľadávanie

Vrátite sa na hlavnú stránku Google-u a dáte vyhľadávať heslo: „Text adventure.“ Pred vami sa objaví táto stránka. Kliknete na ňu kdekoľvek pravým tlačidlom myši a zvolíte možnosť preskúmať.

Fáza 3: Konzola

Na pravej strane webu sa zjaví nový panel, ktorého predvolená zložka bude „Elements“. Odtiaľ sa prekliknete o jedno políčko vpravo s názvom „Console“. Tu sa vás Google opýta otázku. „Chceli by ste si zahrať hru?“ Alebo v originálnom znení: „Would you like to play a game? (yes/no).“ Ak hru chcete hrať, do konzoly vpíšete Yes, ako Áno. A voilà, ocitáte sa v hre.

Fáza 4: Hra

Aby ste hru mohli hrať, všetko vykonávate pomocou vypisovania slov. Tie znejú nasledovne: North, East, South a West. Tie určujú svetové strany, teda Sever, Východ, Juh a Západ. Pomocou nich sa po mape pohybujete. Potom sú tu slová, ako Grab a Use, ktoré znamenajú Vziať a Použiť. Ostáva vám už len pozorne čítať, ako sa príbeh rozvíja a vo svete Google-u sa nestratiť. Prajeme príjemnú zábavu a dávajte si bacha, aby ste pri nej nestratili priveľa pracovného času, ako my.

theverge.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy