Foto: Unsplash

Facebook si už užil svoju chvíľku zápornej PR kampane pri kauze Cambridge Analytica.

Google nie je ďaleko od toho, aby si takýto moment vychutnal z pohľadu prvej osoby. Najavo totiž vyšli nové odhalenia, ktoré tvrdia, že Google zaznamenal na svojej sociálnej sieti chybu, ktorá umožnila únik dát používateľov medzi rokom 2015 a polovicou roka 2018. Je pravda, že Google + sa nikdy netešil veľkej obľube, no aj pre hŕstku ľudí, ktorí v ňom našli potešenie, to môže znamenať problém.

Vyhľadávací gigant sa k tomuto problému postavil tak diplomaticky, ako sa len dalo. Chybou úniku dát ohrozil profily a súkromie pol milióna ľudí. Na existenciu tohto problému prišiel Google už marci. S verejnosťou sa však o to nepodelil a všetko si v strachu pred negatívnou reklamou nechal pre seba. Teraz, keď veci takpovediac prehrmeli, rozhodol sa vyjsť s farbou von.

Problém síce priznal, no užívateľov okamžite ubezpečil, že nemajú žiadnu známosť o tom, že by únik dát niekto zneužil. Prístup k nim malo mať vyše 400 aplikácií. Tento moment zároveň využil na to, aby oznámil, že svoju, už aj tak neúspešnú sociálnu sieť sa chystá zrušiť. Avšak nie tak celkom.

Ich štatistika dokazuje, že sociálna sieť Google + sa netešila veľkej obľube verejnosti, no naopak bola využívaná firmami. Preto chcú, aby služba prešla niekoľkými zmenami, ktoré vyústia prakticky len v to, že budeme mať ďalší LinkedIn, ktorý bude sprostredkovať Google. Potrebujeme to? Nie, ale spoločnosť si musí napraviť renomé. A nič neočistí meno lepšie, ako (ne)veľké ambície do budúcnosti.

No a samozrejme aj to, že problém týkajúci sa úniku dát, odstránili. Podobne ako Facebook, aj Google teraz preukázal, že nie je zrovna transparentný, čo by mohlo veľmi ľahko narušiť dôveru ľudí. Obzvlášť po tom, čo bolo zavedené GDPR. A to zrovna preto, aby sa podobné situácie neopakovali.

K novým zmenám v Google má patriť aj to, že si budeme môcť zvoliť, aké údaje odosielame a ktorým aplikáciám. Údaje v našich profiloch, ktoré boli uvedené ako súkromné, sa správali ako verejné. Teraz je Google natoľko ústretový, že nám dá nad našim súkromím voľnú ruku. Skutočne veľkorysé.

forbes.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy