Foto: Unsplash

Najprv Facebook, teraz Google.

Moderná doba, kedy nám technológie značne uľahčujú život môže byť síce pohodlná, no aj poriadne nebezpečná. A sú to práve najväčšie firmy, ktorým zverujeme svoje najtemnejšie a najintímnejšie tajomstvá, kto nás presviedča o tom, že naše súkromie nie je v bezpečí. Ako píše portál Independent, Google sa priznáva k tomu, že ich hlasové ovládanie domácnosti odpočúva súkromné rozhovory, ktoré neskôr počúvajú zamestnanci Googlu.

Google však vysvetľuje, že tento proces je nevyhnutný k tomu, aby sa mohla technológia zlepšovať. Jazykoví experti podľa Googlu počúvajú útržky nahrávok, ktoré analyzujú, aby mohli zlepšiť technológiu rozpoznávania hlasu. Tieto údaje majú byť neskôr využité na vývoj umelej inteligencie Google Asistent, ktorá je využívaná ako v Google Home, tak aj v smartfónoch s operačným systémom Android.

Máme sa báť?

Asistent rozumie ľudskej reči a odpovedá na hlasové povely, ktoré musí byť schopný zachytiť. Reaguje pritom na bežné požiadavky ako čítanie správ, hlásenie počasia či prehrávanie hudby. Independent ďalej uvádza, že podľa Googlu ide iba o malé množstvo nahrávok, ktoré sú anonymné a užívatelia sa tak nemusia obávať o svoje súkromie. Všetko sa však prevalilo kvôli tomu, že jeden zo zmieňovaných jazykových expertov spreneveril dôverné, dánske, bližšie nešpecifikované informácie.

Independent ďalej píše, že zástupcovia Google Asistenta majú partnerov po celom svete a tí počúvajú len 0,2% zo všetkých audio útržkov, ktoré sú určené na analýzu. Tie pritom nemajú byť spájané so žiadnymi konkrétnymi účtami. Google údajne vyšetruje prípad spreneverených dát a sľubuje, že sa pokúsi v budúcnosti podobnej situácii zabrániť.

S podobným problémom sa stretla aj Alexa od spoločnosti Amazon. Stalo sa tak v apríli tohto roku, keď o probléme informoval denník Bloomberg. Alexa má tiež počúvať niektoré rozhovory, aby zlepšila svoje funkcie. Aplikácia zariadenia však umožňuje užívateľom si tieto nahrávky prehliadať a vymazávať.

independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )