Foto: CC Wikimedia

Fínsky režisér Dome Karukoski natočí životopisný film o britskom spisovateľovi Johnovi Tolkienovi, ktorý je autorom fantasy románov Hobbit či Pán Prsteňov.

Snímka bude podľa dnešného vyjadrenia spoločnosti Helsinki-filmi zameraná na formujúce roky Tokienovho života, uvádza agentúra AP.

Webový magazín Deadline Hollywood v pondelok priniesol správu, že scenár pre pripravovaný film napíšu David Gleeson a Stephen Beresford. Proces výberu obsadenia už prebieha. Výrobu filmu zastreší spoločnosť Chernin Entertainment, o distribúciu sa postará Fox Searchlight Pictures. Iné detaily o projekte nie sú ešte známe.

Karukoski (40) je všeobecne považovaný za jedného z najúspešnejších fínskych režisérov, na konte má vyše 30 ocenení z filmových festivalov. Režíroval osem celovečerných filmov, z ktorých sa mnohé stali v škandinávskom regióne trhákmi, napríklad Dievča, ty si hviezda (2005), Domov šedých motýľov (2008) či Tom of Finland (2017).

Oba zmienené Tolkienove romány sa dočkali takisto filmového spracovania novozélandským režisérom Petrom Jacksonom. Trilógia o Pánovi prsteňov (2001-2003) zarobila celosvetovo 2,9 miliardy dolárov, približne rovnaký komerčný úspech mala i trilógia o Hobbitovi (2012-2014). Filmy sa dočkali i uznania od kritikov.

Pozri aj: Toto je 8 svetových filmov točených na Slovensku. Naše územie hostilo hollywoodske hviezdy, o ktorých by ste to nepovedali

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)