Foto: K2 studio

Dokument Sloboda pod nákladom, ktorý o starej generácii tatranských nosičov natočil Pavol Barabáš, zaujal porotu na 20. ročníku festivalu Bansko Film Fest 2016 v Bulharsku. Medzinárodný festival horského filmu sa tam konal od 23. do 27. novembra.

Päťdňový filmový maratón so 130 vybranými filmami hodnotila medzinárodná porota v zložení Jochen Hemmleb, Ivo Rabanser, Kalin Vrachanski, Kamen Alipiev a Ivan Obreikov. Grand Prix udelili filmu Solo di Cordata talianskeho režiséra Davida Riva za dokument, ktorý ovplyvňuje ľudí aj mimo oblasti extrémneho horolezectva.

Cenu za film, ktorý odráža život a kultúru horských národov, dostal slovenský režisér Pavol Barabáš za dokument Sloboda pod nákladom. Podľa vyjadrenia poroty ide o „výnimočný portrét nosičov vo Vysokých Tatrách a ich nezvyčajného remesla. Dokument prináša dôležité posolstvo o poznaní v horách od veľmi skromných ľudí“.

[youtube C718r-Yp0e0 720 410]

Cieľom bulharského festivalu Bansko Film Fest je prezentovať širokú škálu hôr z celého sveta. Lebo hory nie sú len prírodným ihriskom pre adrenalínových nadšencov, ale najmä zdrojom inšpirácie a radosti. Festival pripravuje každý rok množstvo filmových projekcií, výstav, prezentácií a workshopov, na ktorých sa zúčastňujú desiatky známych svetových osobností prezentujúcich horolezectvo, lezenie, extrémne športy.

Dokument Sloboda pod nákladom mal premiéru 1. septembra 2016 a patrí medzi najnavštevovanejšie filmy distribuované Asociáciou slovenských filmových klubov (ASFK) za tento rok. Diváci ho stále môžu vidieť v našich kinách alebo na DVD.

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)