Foto: portal.facebook.com

Ubehlo len pár týždňov odkedy Facebook uviedol na trh nové zariadenie menom Portal.

Portal je elektronické zariadenie, ktoré sa dizajnom najviac ponáša na tablet. Ide o menšiu alebo väčšiu obrazovku pomocou, ktorej môžete kontaktovať svojich facebookových priateľov. Dalo by sa tak povedať, že ide o komunikačné zariadenie, ktoré funguje na báze populárneho Messengeru. Po tom, ako si Facebook prešiel tento rok ťažkým obdobím a bolo zavedené GDPR, zdalo sa, že sa na moment upokojil.

Ale nič netrvá večne. Na oficiálnej stránke sa gigant medzi sociálnymi sieťami však bije do pŕs, že Portal bol navrhnutý tak, aby strážil naše súkromie. Súkromie dokonca dostalo vlastnú podstránku, kde je opisovaná bezpečnosť tohto zariadenia. Ako sme však uviedli na začiatku, ubehlo len pár týždňov od jeho uvedenia na trh.

Svoje tvrdenia o zabezpečenom súkromí už však musel Facebook stiahnuť. Bol totiž donútený priznať, že aj toto zariadenie využíva naše dáta na to, aby nám sprostredkovalo cielené reklamu. Vzhľadom k obvineniam, ktorým Facebook čelil len pred pár mesiacmi, je jasné, že zariadenie vybavené mikrofónom a kamerou v ľuďoch nevzbudzuje veľa dôvery.

V skutočnosti bolo preukázané, že spomedzi všetkých sociálnych sietí a podobných virtuálnych platforiem, ľudia dôverujú Facebooku najmenej. Napriek tomu má stále ohromné zastúpenie a napriek nedôvere, ľudia tejto sociálnej sieti dobrovoľne zverujú vysoké množstvo citlivých informácií. Zariadenie Portal je postavené na báze Messengeru. Dokáže tým pádom zbierať dáta, ktoré mu „nezodpovedne“ zveríme.

To značí dĺžku telefonátov a ich frekvenciu. Avšak zariadenie sa poľahky dozvie aj o tom, aké aplikácie používate a zozbierané informácie sa určite nepokúša utajiť. Práve naopak. Tieto dáta dokáže opäť hravo využiť na cielenú reklamu a sme tam, kde sme boli na začiatku tohto roka. Ľudí tiež znepokojuje funkcia zariadenia, vďaka ktorej dokáže sledovať užívateľa pri pohybe po miestnosti.

Táto funkcia sa našťastie dá vypnúť. Facebook tiež uvádza, že jednoduchým stlačením gombíka sa dá vypnúť aj kamera spoločne s mikrofónom. To však opäť nie je tak celkom pravda, keďže Portal funguje podobne ako Echo od Amazonu či zariadenie Google Home. Tieto zariadenia fungujú cez hlasové zadávanie, čo značí, že počúvajú čo sa okolo nich deje doslova neustále.

independent.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)