foto: Roman Benet, Pixabay.com

Talianka a jej manžel sa tento týždeň stali prvým manželským párom, ktorý úspešne vystúpil na všetkých 14 štítov sveta vysokých 8000 a viac metrov. Oznámila to dnes organizátorka expedície oboch manželov.

Nimes Meroiová (56) a jej muž Romano Benet (55) dosiahli vo štvrtok skoro ráno vrchol osemtisícovky Annapurna, štítu na severovýchode Nepálu. „Nimes a jej manžel dosiahli vrchol vo štvrtok o 9.00 h miestneho času (5.15 h SELČ). Rozprávala sa so mnou telefonicky. Jej hlas znel nadšene,“ dodala organizátorka Beni Hyojuová z cestovnej kancelárie Cho Oyu Treks v nepálskom hlavnom meste Káthmandu.

Manželia vystúpili na štít bez prídavného kyslíka a potom zostúpili z vrcholu do základného tábora. „Bude im trvať štyri či päť dní, kým dorazia do najbližšieho mesta. Potom odletia do Káthmandu,“ dodala Hyojuová.

Manželia začali svoju expedíciu v roku 1998, keď dosiahli na vrchol 8126 metrov vysokého štítu Nanga Parbat v Pakistane.

Dosiahnuť vrcholy všetkých 14 štítov sveta vysokých 8000 a viac metrov bez prídavného kyslíka sa medzi horolezcami pokladá za vzácny výkon, pretože zatiaľ sa to podarilo iba vyše desiatke elitných horolezcov.

Legendárny taliansky horolezec Reinhold Messner sa stal v roku 1986 prvým človekom, ktorý vyliezol na vrchol všetkých 14 osemtisícoviek bez prídavného kyslíka.

Pozri aj: Pred 4 rokmi mohli sotva vyjsť z domu. Muž a žena, ktorí schudli spolu takmer 270 kilogramov, vstúpia do manželstva

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)