Foto: TASR

Zem je zatiaľ jedinou známou planétou, na ktorej môže človek žiť.

Žiaľ, nesprávame sa k nej tak, ako by sme mali. Preto sa vedci už niekoľko rokov pohrávajú s myšlienkou, že by sa človek mohol presídliť na inú planétu. Jednou z možností je Mars a ako uvádza portál The Independent, Elon Musk prišiel s nápadom, ako zmeniť nehostinnú červenú planétu na obývateľné miesto.

Mnoho úspešných projektov

Elon Musk stojí na čele vesmírnej agentúry SpaceX a za sebou má už mnoho úspešných projektov. Miliardár sa tentoraz zameral na Mars a na možnosť, že tu raz bude žiť človek. Ako píše portál The Independent, k tomu, aby mohol na Marse prežiť človek, je však nutný rázny zákrok. Momentálne je totiž planéta neobývateľná, ak by však na jej povrchu explodovala jadrová nálož, existuje možnosť, že by tu mohol žiť človek.

View this post on Instagram

#nukemars

A post shared by @ crdude125 on

Odpálenie jadrových náloží na póloch

Prvýkrát prišiel s nezvyčajnou myšlienkou miliardár ešte v roku 2014. Tvrdil, že ak sa na póloch Marsu odpáli dostatočné množstvo výbušniny, ľad sa roztopí a planéta sa ohreje dostatočne na to, aby tam mohol človek pohodlne prežiť. V rozhovore pre US TV sa vyjadril, že takýmto spôsobom by sa Mars premenil na planétu, ktorá by sa viac podobala na Zem.

Je to skutočne rýchle a efektívne riešenie?

Pred niekoľkými rokmi, keď Musk popísal plán prvýkrát, mnohí na neho pozerali nedôverčivo. Dnes sa však Elon opäť vyjadril, že odpálenie jadrových náloží je rýchlym a efektívnym riešením. Okrem toho, že by došlo k otepleniu planéty, by odpálenie dostatočného množstva výbušniny malo spôsobiť aj to, že by sa na Marse uvoľnilo veľké množstvo oxidu uhličitého, vďaka čomu by bolo časom na Marse možné aj dýchať.

View this post on Instagram

Elon Musk Wants to Drop Nuclear Bombs on Mars. Elon Musk, CEO of SpaceX and Tesla, still wants to drop nuclear bombs on Mars to transform it into a livable planet for humans — as evidenced by his latest tweet on Friday morning. Musk believes that by hitting Mars with nuclear weapons, the planet's polar ice caps could melt and release vast amounts of carbon dioxide into the atmosphere, which would essentially create a greenhouse effect that raises the temperature and air pressure of the planet — like a really quick version of climate change. ••• ••• What do you think of this 🤔 💭? Tag a Mars lover❤️😍 ••• Discover the Cosmos with us 🔭 💫 & Follow us for more💖🙏 @intospace0 @intospace0 @intospace0 ••• #mars #elonmusk #nukemars #searchforlife #planetearth #exploration #astronaut #spaceship #constellations #universe #space #stars #cosmos #spacetime #blackhole #planets #solarsystem #nebula #interstellar #milkyway #outerspace #galaxies #astronomy #astronomyphotography #nasa #telescope #hubble #science #astrophysics #technology

A post shared by INTO SPACE 🚀😍 (@intospace0) on

Planéta sa môže ochladiť

Aj keď si je Elon Musk svojím plánom istý, mnohí vyjadrili pochybnosti. Napríklad, v časopise Nature Astronomy bol uverejnený článok, ktorý vyjadril vážne pochybnosti o tom, že je dnešné vybavenie dostatočne moderné na to, aby bolo možné bizarný plán uskutočniť. Vedci sa napríklad domnievajú, že odpálenie jadrových zbraní by mohlo mať presne opačný efekt. Do atmosféry by sa zdvihli oblaky, ktoré by zabránili tomu, aby na povrch preniklo slnečné žiarenie a v konečnom dôsledku by bola planéta chladnejšia, nie teplejšia.

Myslí to Musk vážne?

Musk sa však svojho plánu nevzdáva, tvrdí totiž, že pre prežitie človek je nevyhnutné, aby sme sa jedného dňa presídlili na Mars. Nápad otvorene prezentuje dokonca aj na svojom Twitterovom profile a prehlásil dokonca, že čoskoro sa ľudia dočkajú tričiek podporujúcich myšlienku explózie na Marse. Či to myslí Musk naozaj vážne, zrejme uvidíme až časom.

independent
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )