Foto: Pixabay

Radi hneď z pláže zamierite iba v plavkách do centra mesta? V Chorvátsku sa vám takéto konanie môže nevyplatiť.

Letná sezóna sa pomaly, ale nezadržateľne blíži a tisíce Slovákov si to tak, ako aj po minulé roky zamieri do Chorvátska. Táto obľúbená destinácia so „slovenským morom“ patrí medzi top miesta, kde trávime letné chvíle pri vode. Avšak treba si dávať aj dobrý pozor. S nárastom počtu turistov, ktoré Chorvátsko zažíva každý rok, prichádzajú aj sťažnosti od miestnych obyvateľov na nevhodné oblečenie alebo neprimerané správanie. A mieste úrady sa s tým rozhodli niečo robiť. 

Starosta mesta Split v liste upozornil turistov, na čo by si mali dávať pozor. Jeden z bodov je napríklad dať si pozor na oblečenie. Niektorých obyvateľov totiž pohoršuje, ak sa turisti prechádzajú po meste iba v plavkách.

Foto: Pixabay

Za nedodržanie nariadenie tak turisti budú riskovať, že môžu dostať pokutu od 67 eur do 134 eur (500 do 1000 kún). Starosta úprimne odporúča, že tieto peniaze by mohli turisti využiť aj inak ako na pokutu, a tak by si mali dať vo vlastnom záujme na to pozor.

Aj iné mestá

Nie je to len Split, kde môžete dostať mastnú pokutu. V Dubrovníku, ktorého historické centrum je zapísané aj v zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, môžete takisto dostať pokutu do výšku až 134 eur (1000 kún) za polonahé oblečenie. V obľúbenom Zadare môžete dostať dokonca rovnakú pokutu ako v Dubrovníku, aj za nevhodné (ne)oblečenie pri opaľovaní na balkóne.

Foto: Pixabay

Chorvátsky ostrov Hvar má asi najvyššie pokuty, čo sa v rámci Chorvátska týka. Za to, že sa budete na verejných priestranstvách prechádzať obnažení, napríklad iba v plavkách, môžete dostať pokutu až do 600 eur. A veľký trest je tu aj pre tých, ktorí to preženú s konzumáciou alkoholu. Tí si budú musieť pripraviť sumu až 700 eur.

Preto vám pri ceste do Chorvátska odporúčame, aby ste rešpektovali miestnych obyvateľov a chodili vhodne oblečení. Veď si stačí so sebou pribaliť na pláž navyše jedno tričko či krátke nohavice a všetky problémy vám razom odpadnú. Nikto predsa nechce pohoršovať či provokovať ostatných a najmä nie miestnych obyvateľov.

Pozri aj: Veľký prehľad: Do Chorvátska sa tento rok dostanete pohodlne aj vlakom či autobusom. Takéto sú ceny

aktuality.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )