pixabay.com

branči / / Veda
Prvým živočíchom pomenovaným po novozvolenom prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi je malý nočný motýľ s podobným "účesom" na hlave.

Nočnú moru nazvanú Neopalpa donaldtrump objavil v Kalifornii kanadský výskumník Vazrick Nazari. Nazariho pri výbere mena inšpirovali rozstrapatené zlatisté chĺpky, ktoré pokrývajú hlavu nočného motýľa a pripomínajú nezameniteľný účes Donalda Trumpa.

Objavený motýľ je maličký, jeho krídla majú rozpätie len jeden centimeter. Žije v južnej časti amerického štátu Kalifornia a mexickom federálnom štáte Baja California.

Podľa britskej spravodajskej spoločnosti BBC vedec Nazari vyjadril nádej, že jeho počin bude Trumpa inšpirovať, aby počas svojho pôsobenia v Bielom dome venoval pozornosť aj problematike ochrany životného prostredia.

Dr Vazrick Nazari

V rozhovore pre vedecký časopis Live Science vyslovil Nazari očakávanie, že Trump urobí z ochrany ohrozených ekosystémov prioritu Spojených štátov. Upozornil, že tieto ekosystémy sú domovom „mnohých ešte neobjavených a nepopísaných druhov a zaslúžia si zostať zachované a chránené pre nasledujúce generácie“.

Dr Vazrick Nazari

Po Trumpovom predchodcovi, prezidentovi Barackovi Obamovi, bolo počas jeho úradovania v Bielom dome pomenovaných osem živočíšnych druhov: pavúk Aptostichus barackobamai, ryba Etheostoma Obama, jašter Obamadon Gracillis, parazit Paragordius obamai, korytnačí parazit Baracktrema obamai, vták Nystalus obamai a ryby Cichlida Teleogramma obamaorum a Tosanoides obama, ako aj jeden rastlina – lišajník Caloplaca obamae.

Pozri aj: Máte nočnú moru zo zubárov? Vedci objavili revolučnú metódu, vďaka ktorej sa vaše zuby uzdravia samé

TASR


Komentovať (0)