Foto: wandelgek.nl

Branislav Blaško / / Lokál
V Poprade začali s testovaním inteligentného verejného osvetlenia.

Okrem klasického svietenia majú svietidlá v sebe zabudované napríklad aj SOS tlačidlo či pamäťovú kartu, z ktorej si obyvatelia, ale aj návštevníci mesta môžu pomocou svojho mobilného telefónu stiahnuť rôzne informácie. Podľa odborníkov ide o prvý test v takomto rozsahu na Slovensku.

V Poprade testujú inteligentné pouličné lampy!V Poprade začali v pondelok večer testovať inteligentné pouličné lampy….

Geplaatst door Poprad – oficiálna stránka mesta op dinsdag 20 juni 2017

Štyri svietidlá boli nainštalované na mieste, ktoré spája centrum mesta so sídliskom Juh. Pouličné lampy majú nainštalované štyri základné funkcie. „Prvou je zmena intenzity osvetlenia, druhou je SOS tlačidlo. Jeho stlačením prostredníctvom aplikácie v smartfóne začne lampa blikať a dá najavo, že sa v tejto zóne začalo niečo diať, čím dokáže privolať mestskú políciu,“ priblížil viceprimátor mesta Poprad Igor Wzoš. Nové osvetlenie počíta aj intenzitu dopravy a chodcov. „Poslednou štvrtou funkciou je poskytovanie informácii o dianí v meste,“ povedal Wzoš.

Svietidlá okrem spomínaných funkcií šetria aj spotrebu energie. „Môžu svietiť napríklad na 40 či 60 percent, dajú sa rozsvecovať individuálne, ale zároveň dávajú spätnú väzbu na dispečing, napríklad ak nesvietia. Vtedy dokážu ihneď zakročiť servisní pracovníci,“ priblížil viceprimátor.

Podľa slov Wzoša, keby boli takéto lampy nainštalované napríklad pri historických pamiatkach v mestskej časti Spišská Sobota, dokázali by istým spôsobom nahradiť aj sprievodcov. V budúcnosti by podľa neho osvetlenie mohlo obsahovať aj meteostanicu.

Podobné inteligentné lampy majú vo svetových metropolách, ako je Berlín či Atény. V Poprade sa nachádza celkovo viac ako 5500 svetelných bodov, podľa Wzoša by v budúcnosti mohla mať takéto funkcie každá piata lampa v meste. Testovacia prevádzka by mala trvať do konca roka.

Pozri aj: Slovenské železnice zavádzajú absolútnu novinku, KINOVOZEŇ s tulivakmi a popcornom

TASR
0
Komentovať (0)