Foto: Reprofoto (Carto)

Dnes, 31. mája je Svetový deň bez tabaku.

Každý rok na pasívne fajčenie zomiera na svete cez 600.000 ľudí. Fajčenie je jedným z najvážnejších rizikových faktorov chorobnosti na svete. Od roku 1987, keď WHO zaviedla Svetový deň bez tabaku, zápasí táto svetová organizácia proti fajčeniu. Požívanie tabakových výrobkov patrí medzi epidémie, ktorým sa dá predchádzať.

Nikotín je vysoko návyková látka. Väčšina ľudí v dospelosti závislých od fajčenia začala užívať tabakové výrobky, najčastejšie v podobe cigariet, pred dovŕšením 18. roku života. Cigaretový dym obsahuje približne 4000 rôznych látok s účinkom na organizmus. Ide o pevné častice a plyny, napríklad nikotín, decht, oxid uhoľnatý, formaldehyd, kyanovodík, benzén, polónium, močovinu, voľné radikály, čpavok, nikel, arzén, kadmium a ďalšie.

Vo svete fajčí viac ako 1 miliarda ľudí. Táto mapa vás presvedčí o tom, ako zle je na tom s fajčením celý svet.

Počet vyfajčených cigariet za rok v prepočte na jedného dospelého obyvateľa

Dúfame, že po prečítaní ste sa aspoň trošku zamysleli nad tým, či by nebolo lepšie prestať fajčiť. Ak ešte nefajčíte dúfame, že tento článok vám to iba potvrdil. Všetci čo fajčíte, skúste si dať aspoň na jeden deň pauzu a možno zistíte, že cigarety vôbec nepotrebujete.

Pozri aj: Keď uvidíte tieto mapy, už nikdy sa nebudete pozerať na Slovensko tak, ako predtým

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články