npr.org

Romana Dorotovičová / / News
Ak ste mali predsudky voči potravinám po záruke, po prečítaní článku možno zmeníte názor. V Kodani totiž otvárajú už druhú predajňu so sortimentom po expirácii.

Názov predajne Wefood nie je obyvateľom hlavného mesta Dánska neznámy. Mnoho z nich totiž nakupuje potraviny práve v tomto obchode napriek tomu, že ponuka pozostáva z produktov, ktoré sú ako hovoríme – po záruke.

Manažér celého projektu Bassel Hmeidan tvrdí, že potraviny sú napriek dátumu expirácie úplne v poriadku, pretože ich pravidelne skúšajú, testujú, voňajú a svojim tvrdením zamestnanci ručia za kvalitu a čerstvosť, takže jednoducho povedané, na potravinách nie je nič zlé a pokojne ich ešte môžete konzumovať bez akéhokoľvek rizika ujmy na zdraví. Veď napokon komu z nás sa niekedy niečo stalo po konzumácii jogurtu, ktorý bol deň po záruke, ruku hore!

independent.co.uk
independent.co.uk

Predávanine jedla po expirácii však nie je v Dánsku žiadnou raritou, ba naopak, v Kodani sa v súčasnosti vďaka obrovskej popularite otvára druhá predajňa Wefood s týmto sortimentom, a to konkrétne v časti Nørrebro. Predajne Wefood zamestnávajú dobrovoľníkov, ktorí vyberajú od zákazníkov sumy s 30 až 50% zľavoumz pôvodnej ceny tovaru v supermarkete. Predajne sú zásobované miestnymi supermarketmi, ktoré expirované produkty jednoducho nemôžu ďalej predávať. Výťažok z predaja takýchto potravín putuje na charitu, keďže sieť Wefood spolupracuje s DanChurchAid, ktorá pomáha ľuďom v núdzi v boji proti chudobe a hladu.

qz.com
qz.com

Kodaň teda podporuje nie len zdravý životný štýl prostredníctvom bicyklovania, o ktorom sme písali nedávno, ale rovnako šetria svoje peňaženky a pomáhajú tak chudobným.

Nakúpili by ste v predajni Wefood aj vy?

Pozri aj: Skvelá správa z Dánska. V Kodani už jazdí viac bicyklov, ako áut

interez.sk, (Romana Dorotovičová), zdroj: inhabitat.com
0
Komentovať (0)