guardian.com

Bicyklovanie v meste sa stáva neustále viac populárnejším aj v hlavom meste Dánska, v Kodani. Meranie počtu dopravných prostriedkov v meste ukázalo, že bicykle prevýšili počet automobilov o niekoľkotisíc.

Ekologickejší spôsob dopravy sa stáva neustále populárnejším aj na Jutskom polostrove. Dôkazom tohto faktu je číslo, ktoré určuje počet bicyklov v hlavnom meste Dánska, v Kodani. Počet bicyklov v meste prekonal autá, ktorých je v meste o pár tisíc menej.

Nielen Amsterdam je mesto známe sympatiou k riadeniu bicyklov. Kodaň, obľúbené mesto mladých ľudí, sa vyznačuje svojou čistotou a usporiadanosťou. K čistote mesta prispieva aj záujem ľudí o ekologickejší spôsob dopravy. Jazda na bicykli je v hlavnom meste Dánska populárnou už niekoľko desaťročí.

Veľký nárast záujmu o dvojkolesovú dopravu nastal však najmä za posledných 20 rokov a v súčasnosti sa počet bicyklov nielen vyrovnal, ale dokonca prekonal počet automobilov v meste. K tomuto meraniu dopomohlo približne 20 senzorov, ktoré v meste merali počet dopravných prostriedkov. Pokým sa v Kodani nachádza približne 252 600  štvorkolesových miláčikov, bicyklov tu nájdete približe o 13 000 viac.

inhabitat.com
inhabitat.com
inhabitat.com
inhabitat.com

Tento míľnik zaznamenalo Dánsko za pomoci a záujmu samotnej dánskej vlády, ktorá v roku 2005 podporila kultúru bicyklovania finančným príspevkom vo výške približne 140 miliónov amerických dolárov. Dánsko tak urobilo ďalší krok k tomu, aby sa z hlavného mesta stalo postupne cyklistické mesto.

V roku 2019 môže ale dôjsť k spomaleniu rozvoja cyklistickej dopravy v meste. Za toto spomalenie môže niesť zodpovednosť spojazdnenie nového metra, na ktoré Morten Kabell, zodpovedný za technické a enviromentálne záležitosti, nijako špeciálne nereaguje. Informácia ho neznepokojuje, pretože stále pevne verí, že obyvateľov Kodane viac zaujme ekologickejší ,,zelený“ spôsob dopravy.

interez.sk (Romana Dorotovičová), inhabitat.com
Príbehy
0
Komentovať (0)